...EUR/USD a byl tak nejsilnější za posledních deset týdnů. Dolaru pomáhaly v růstu především další nevýrazné data z eurozóny, která nabídla výsledky průmyslové produkce ve Francii a Německu, stejně tak jako slabé výsledky maloobchodních prodejů v eurozóně, jež se nečekaně propadaly. Euro-dolar však dokázal koncem týdne zpevnit a to poté, co ECB ponechala úrokové sazby na svém pravidelném zasedání beze změny a prezident banky Jean-Claude Trichet dal následně jasně najevo, že čas ke snižování úrokových sazeb ještě ani zdaleka nenadešel. Dolar tak nedokázal navázat na růst z předchozích dvou týdnů, alespoň krátkodobé růstové momentum je však zatím stále na jeho straně. Poté, co euro-dolar v minulém týdnu krátce prolomil support 1,53 EUR/USD, otevírá se pro dolar nový prostor, kterého by mohl využít v případě, že dostane další podporu ze strany amerických fundamentů. Těmi jednoznačně nejsilnějšími jsou v úterý zveřejněné výsledky maloobchodních prodejů, které by měly podle analytiků stoupat ale pouze ve své jádrové podobě, a to jen o slabých 0,2%. Mezi dalšími zajímavými daty jsou ještě ve středu výsledky inflace, která by při svém vyšším než očekávaném růstu měla podepřít americkou měnu a v pátek pak také čísla z amerického trhu s bydlením a spotřebitelská důvěra, které by však měly vykázat spíše horší, než lepší výsledky.
Kurz euro-dolaru mohou tento týden významně rozvlnit ale také data z eurozóny. Ta nabídne to nejdůležitější ve čtvrtek, kdy jsou ke zveřejnění připraveny předběžné odhady růstu německé a francouzské ekonomiky v 1Q. Odhady se v případě Německa točí kolem růstu o 0,7% (předch.: 0,3%), u Francie pak kolem 0,5% (předch.: 0,4%) a jakákoliv výraznější odchylka by se mohla stát tento týden na eurových párech pravděpodobně nejvýznamnějším market moverem tohoto týdne. Eurozóna začala v posledních měsících pociťovat dopady zpomalení americké ekonomiky a problematické situace na finančních trzích, což dokreslují klesající ukazatele podnikatelské důvěry, nebo např. razantní propad PMI, který například ve Francii pro sektor služeb klesnul z březnových velmi slušných 57,3b. až na 52,8b.
Krátkodobě tak euro může i nadále čelit prodejním tlakům, obzvláště přijdou-li ze Spojených států další data, která by pomohla spekulacím na pozvolnou stabilizaci největší světové ekonomiky. Euro i přes oslabení z posledních týdnů ale drží velkou většinu svých zisků a dá se očekávat, že při jeho dalším slábnutí bude ochota k jeho nákupům mezi obchodníky stoupat vzhledem k tomu, že i přes zpomalení jsou na tom země evropské patnáctky stále daleko lépe než USA. První silnější support eurodolaru tak můžeme očekávat kolem 1,5311-00 EUR/USD, poté až na ceně 1,5138 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)