Komodity: Cena ropy po včerejší korekci opět stoupá

23.05.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Cena severomořského brentu dnes po krátké včerejší korekci znovu roste, když se v dopoledních hodinách opět přehoupla přes hranici 132 dolarů za...

...barel. Ropa tak od pondělí zdražila již o deset dolarů, k čemuž výrazně napomohly především ve středu zveřejněné výsledky amerických ropných zásob, které se propadly o silných 5,4 mil. barelů, což jsou zároveň výsledek daleko pod očekáváním analytiků, kteří počítali s mírným růstem. Jen ve středu tak ropa zdražila o více než pět dolarů a nového rekordního maxima se pak dočkala včera, kdy atakovala hranici 136 USD poté, co denník Wall Street Journal (WSJ) zveřejnil zprávu o možné redukci odhadů světové nabídky ropy ze strany Mezinárodní agentury pro energii (EIA). Podle WSJ by měla IEA snížit projekce vývoje nabídky ropy pro rok 2030 z původních 116 mil. barelů za den na pouhých 100 mil. barelů, což by výrazně rozšířilo mezeru mezi nabídkovou a poptávkovou stranou, když světová poptávka má magických 100 mil barelů dosáhnout již v roce 2015. Obavy z blížícího se vrcholu produkce tak včera vyhnaly ropu až na nové rekordní maximum, ze kterého ale včera rychle sestoupila poté, co pomohl silnější dolar a výběry zisků ze strany spekulantů. Vysychající velká ropná pole v kombinaci s nedostatečně vysokými investicemi do nových nalezišť tak jsou jedním z dalších faktorů, které v poslední době stojí za rekordním růstem ceny černého zlata, jež od začátku tohoto roku rostla o více než 30%.

Celková světová poptávka se v současnosti pohybuje kolem 87 mil. barelech denně a nabídka je jen o málo vyšší. Podle IAE má přitom import jen do Číny a Indie do roku 2030 růst až čtyřnásobně na téměř 20 mil. barelů, což by podle některých expertů mohlo při nedostatečném zafinancování nových nalezišť v dalších letech způsobit silné disproporce mezi poptávkou a celkovou výtěžností. V takovémto prostředí se pak otevírá široký prostor spekulativnímu kapitálu, který v posledních měsících proudí na komoditní trhy a především na trh s ropou ve velkém a který pomáhá hnát cenu ropy na nová historická maxima, když před ní v současnosti nestojí žádný silnější strop a již i analytici některých renomovaných bank (Goldman Sachs) připouštějí, že se ještě v tomto roce můžeme dočkat ceny 150 USD/barel. Zatímco z pohledu kratšího horizontu tak zůstává možnost ostré korekce při takto silném růstu vždy otevřená, v delší horizontu je prostor pro další růst ceny poměrně široký a jakékoliv zlevnění může být okamžitě využito k dalším nákupům. V 11:30 se barel severomořského brentu prodával na ceně 132,17 USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE