...prorazila support a vydala se na pokles. Velký vliv měl silně posilující dolar, který se veze na vlně mírně pozitivních informací přicházejících z USA a nepříliš dobrých výsledků eurozóny. K sílícímu dolaru přispívá i zamítavý postoj Evropské centrální banky k inflaci a snižování klíčových úrokových sazeb. Sílící dolar činí komodity dražšími především pro držitele jiných měn a dá se tedy očekávat, že další posílení USD korekce v komoditách přiživí.
Měď na LME klesala i kvůli zvyšujícím se zásobám, které, byť jsou na 2/3 hodnoty z ledna 2008, se začínají pomalu, ale jistě vracet zpět. Měď rovněž klesla pod hranici 8000USD/t a to poprvé od půlky letošního března. Situace na trhu s mědí je však stále napjatá, každý posun v množství zásob či dalších indikátorů poptávky znamená výrazný poskok v ceně.
Z dalších průmyslových kovů klesal i nikl, jež se z korekce nemůže vzpamatovat již delší dobu a je nejslabší od července 2006. Hliník je na tom stejně, během včerejška a dnes se však poněkud vzpamatoval a začal růst, jelikož Čína vydala prohlášení, že uvažuje o zavedení politiky vedoucí ke snížení exportu hliníku a produktů s ním spojených. Je to především z energetických důvodů.
Dnešní den přinese hned několik fundamentů pro americký dolar, přímo ovlivňující ceny mědi a jiných průmyslových kovů, proto je třeba se zaměřit na výsledky prodeje domů na sekundárním trhu, PCE index a dynamiku růstu osobních příjmů a výdajů.
Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)