...ekonomiky a vysoké inflace. Z pohledu českého turisty nebylo na ostrovech nikdy lépe, hůř se už ale asi tváří Češi, za kanálem pracující.
Inflace v květnu se ve Velké Británii vyhoupla na meziroční 3,3%, úroveň, kterou tato země téměř nezná. Naposledy inflace vzrostla nad 3% loni v březnu, a to bylo také poprvé od roku 1997, kdy index spotřebitelských cen byl zaveden.
Nezasvěceného by napadlo, že vysoká inflace by měla pomoci domácí měně posílit, neboť s vysokou inflací většinou přichází zvyšování úrokových sazeb, popřípadě rostoucí očekávání na zvyšování sazeb, a tím atraktivnější úroky v zemi. Opak je pravdou. A to především protože inflace ve Velké Británii není ani v nejmenším tak vysoko jako například v Eurozóně nebo ve Spojených státech. Obě tyto významné ekonomiky mají inflaci podstatně vyšší, v Eurozóně byla v květnu na meziročních 3,7% a v USA na 4,2%.
Úroky v zemi ale neporostou
Úrokové sazby jsou navíc ve Velké Británii relativně vysoko, základní úroková sazba je 5%, zatímco v Eurozóně jsou to 4% a v USA 2%. Okamžitý nárůst očekávání na zvyšování úrokových sazeb po zveřejnění inflačních čísel ztlumil Mervyn King, guvernér Bank of England (BoE), ve svém dopise ministrovi financí. Řekl sice, že inflace se může vyhoupnout v dalších měsících až na 4%, naznačil ale také, že k dalšímu zvyšování sazeb nedojde. Potvrdil to také referát z posledního měnového zasedání, který byl zveřejněn ve středu. Inflační cíl BoE je meziroční růst inflace o 2%. Důvodem pro vysokou inflaci jsou, jako v jiných koutech světa, rostoucí ceny energií a potravin.
Britská ekonomika zpomaluje
Ke všemu se přidává problém na straně hospodářského růstu, který se očekává, že v tomto roce výrazně zpomalí přibližně