Článek: Investování u snídaně: káva, kakao, cukr a pomerančová šťáva

21.07.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tyto komodity patří do skupiny komodit nazývané soft komodity, neboť se netěží jako například kovy, ale jsou pěstovány. Investovat lze i u ranní...

...kávy, zde je pár tipů.

Káva je co do fyzického objemu druhou nejobchodovanější komoditou na světě, v těsném závěsu za ropou. Kořeny pěstování kávy sahají do 15.století v Arábii.. Pokud chceme investovat do kávy, měli bychom vědět, že světová produkce kávy je tvořena víceméně dvěma typy kávových zrn – Arabica a Robusta.

Arabica je se šedesátiprocentním podílem na světové produkci nejrozšířenějším druhem kávy na světě. Nejčastěji se pěstuje v Brazílii a Indonésii. Díky své jedinečnosti je také nejdražším kávovým zrnem na světě a slouží jako benchmark pro cenu kávy globálně. Robusta představuje asi čtyřicet procent světové produkce a není tak náročná na vypěstování, proto je i levnější.

Není nad dobrý šálek kávy

Kávu lze obchodovat přes futures kontrakty, CFD kontrakty nebo také lze nakoupit akcie společností, které se zabývají zpracováním kávy, popřípadě společností, které se specializují na provoz kaváren.

Nejlikvidnější futures kontrakt na kávu je k dispozici na newyorské komoditní burze. Jde o jeden z nejstarších futures kontraktů obchodovaných na trzích. Kvůli sezónnosti, cyklickému obchodování a geopolitických faktorech může cena kávy mít velké cenové výkyvy, například začátkem letošního roku cena kávy vyskočila o 25% kvůli zpožděné sklizni v Brazílii. Za poslední rok cena kávy vzrostla přibližně o 27%, momentálně se libra kávy obchoduje za 140 dolarů. Každý, kdo by tedy rád obchodoval kávu, by měl dobře prozkoumat trh a jak na něj různé faktory působí.

Tak jako v případě jiných komodit je možno obchodovat kávu na CFD kontrakty. CFD jsou kontrakty odvozené od ceny futures kontraktu aktuálního kontraktního měsíce. U CFD kontraktů na rozdíl od futures kontraktů nám nehrozí fyzická dodávka kávy. Dalším způsobem jak lze vydělat na ceně kávy jsou akcie společností, které se zabývají zpracováním kávy nebo provozují kavárny. Nejznámější řetězec kaváren je asi americký Starbucks. U nás nejznámější značky kávy vyrábí například Nestlé nebo Kraft Foods ze skupiny Altria. Nákup akcií ale nezaručuje zisky z růstu cen kávy na světových trzích, neboť do ceny akcie společnosti se promítají i jiné faktory. Užitečné informace lze najít na stránkách Mezinárodní kávové organizace: www.ico.org.

Největším producentem kávy na světě je Brazílie, následovaná Kolumbií a Vietnamem. Produkce kávy se měří na pytle, jeden pytel váží 60 kilo nebo přibližně 132 liber.

Čokoláda z kakaa

Kakaovníkům se daří v horkém a deštivém podnebí, proto mezi největší producenty patří Pobřeží Slonoviny, Ghana, Indonésie, Nigérie a Brazílie.

První kakao prý pochází z Jižní Ameriky. Obchodníci z Evropy byli překvapeni chutnými nápoji vyráběnými z kakaa a rozhodli se jej dovézt do Evropy, kde se poté začala vyrábět z kakaa čokoláda. Z Evropy se pak kakao dostalo do Afriky, která je momentálně hlavním producentem.

Možnosti investování do kakaa jsou podobné jako u kávy. Jsou to opět futures kontrakty, obchodované na newyorské komoditní burze, odvozené CFD kontrakty, popřípadě akcie firem zabývající se zpracováním kakaových bobů. Tak jako u kávy, trh s kakaem podléhá cyklickým a sezónním vlivům, proto výkyvy ceny kakaa mohou být značné. Cena kakaa na světových trzích od konce roku 2006 vzrostla o více než 100%. Kakao, které se používá k výrobě čokolády, je velice populární v dobách vysokého ekonomického růstu. Momentálně objevují čokoládu rychle rostoucí země Asie.

Cenu cukru ovlivňuje cena ropy

Tak jako kávu či kakao, i cukr lze obchodovat jednoduše prostřednictvím futures kontraktů, CFD kontraktů nebo přes akcie společností zabývající se výrobou cukru. Newyorská komoditní burza nabízí dva futures kontrakty Cukr #11 a cukr #14. Cukr #11 představuje cenu cukru vyprodukovaného globálně, zatímco kontrakt na cukr #14 představuje cukr vyprodukovaný v USA. I cena cukru je velice volatilní. V poslední době je cena cukru převážně ovlivněna rekordní cenou ropy, která podporuje výrobu biopaliv z cukrové třtiny. Od počátku dubna tak cena cukru vzrostla přibližně o 50%.

Pomeranče pod taktovkou zvanou počasí

Pomerančová šťáva je jediný futures kontrakt obchodovaný, který je založen na tropickém ovoci, tedy na pomerančích. Pomeranče se pěstují převážně na Floridě a v Brazílii, která je také největším producentem. Jelikož se pomeranče rychle kazí, futures kontrakty představují zmražený pomerančový koncentrát, který je lehce skladovatelný a je možno ho doručit v době vypršení futures kontraktu. Na newyorské komoditní burze lze obchodovat dva různé kontrakty na pomerančovou šťávu. Jeden představuje produkci pomerančů z Floridy a Brazílie, druhý kontrakt představuje produkci světovou. I zde existuje možnost investice do akcií společností zabývajících se například pěstováním tohoto tropického ovoce.

Produkce pomerančů je velice citlivá na počasí, především tedy na hurikánovou sezónu v oblasti Floridy, nebo sucha a mráz. Pokud tedy chceme investovat do pomerančové šťávy, musíme pečlivě sledovat vývoj počasí v Brazílii a na Floridě.

Autor: Lucie Vitamvásová (lucie.vitamvasova@xtb.cz)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE