...eurem až k ceně 1,5668 EUR/USD. Zatímco v úterý dolar zpevňoval na slovních intervencích ministra financí Paulsona a šéfa philadelphského Fedu Plossera, včerejší růst byl tažen zprávou o dohodě mezi čelními představiteli bankovních výborů Sněmovny reprezentantů a Senátu nad návrhem zákona amerického ministra financí, který by mohl již brzy projít legislativním procesem a zaručit tak dvěma vládou podporovaným agenturám Freddie Mae a Fannie Mac přístup k finančním prostředkům od ministerstva financí v případě, že to budou obě společnosti potřebovat. Zákon je odpovědí na situaci ze začátku července, kdy se objevily spekulace o insolvenci Freddie a Fannie, které vlastní, nebo přímo ručí za hypotéky v hodnotě 5,5 bilionu dolarů, což představuje téměř polovinu celého amerického hypotečního trhu. Fakt že za obě mi společnostmi nyní stojí vláda tak pomáhá zklidňovat napětí na akciových trzích, což prospívá americké měně, které se tak otevřela cesta k růstu. Důležitým faktorem, který americké měně pomáhá již od začátku minulého týdne pak byla i včera cena ropy, která se dostala v případě severomořského brentu až pod hranici 125 USD za barel a je tak o více než 23 dolarů pod svými historickými maximy z tohoto měsíce.
Zatímco předchozí tři dny nabídly na euro-dolaru jen minimum opravdu silnějších market moverů, dnešek vše změní a vývoj na tomto páru tak může dostat několik zcela nových impulzů. Fakt, že evropská měna ztratila během dvou dnů ze své hodnoty na páru s dolarem 1,5% a to, že se situace v USA začíná zklidňovat staví společnou měnu do komplikované situace a v případě, že by dnešní čísla vyzněly pro dolar lépe, nastartovaná korekce se může ještě prohloubit a přivodit tak euru citelné ztráty. Mezi ty nejzajímavější čísla z eurozóny dnes budou patřit výsledky PMI pro výrobní sektor a sektor služeb, které nejprve nabídne Francie (9:00), poté Německo (9:30) a následovat budou souhrnné výsledky pro celou eurozónu (10:00). Vývoj z posledních měsíců hovoří poměrně jasně a zatímco stejné ukazatele ve Spojených státech zaznamenaly stabilizaci a mírný růst, PMI v eurozóně se jak pro výrobu, tak služby dostalo pod hranici 50b., která naznačuje kontrakci obou sektorů. Očekávání hovoří o dalším mírném snížení obou ukazatelů v eurozóně na 48,7b., reps. 48,8b. a v případě, že se červencová čísla dostanou pod hranici 48b., může tyto výsledky euro pocítit velmi negativně.
Ještě větší pozornost však bude věnována v 10:30 zveřejněnému indexu IFO, který patří mezi nejrespektovanější ukazatele firemního klima v Německu a který si v červnu prošel dramatickým zhoršením, když nečekaně klesnul z květnových 103,5b. na 101,3b. Také od červencového ukazatele obchodníci čekají jeho propad, a to až na 100,2b., avšak poté, co minulý týden německý index ZEW nečekaně razantně zeslábnul až na -63,9b., existují rizika, že by červencový pokles mohl být ještě hlubší. Z Německa již delší dobu přicházejí signály o pozvolném útlumu aktivity, když např. objem průmyslových objednávek v květnu klesal již šestým měsícem v řadě. Pokud by se červencový IFO index dostal pod hranici sta bodů, dolaru se otevře na páru s eurem cesta k dalšímu růstu.
Také na americkou měnu však dnes čekají dva zajímavé fundamenty. První z nich je ke zveřejnění připraven na 16:00 v podobě červnového počtu prodaných již jednou vlastněných domů (oček.: 4,93 mil., předch.: 4,99 mil.), druhým bude ve stejný čas slyšení šéfa NY Fedu Timothy Geithnera společně s předsedou SEC Christopherem Coxem, kteří budou mluvit o regulaci finančních trhů před sněmovním Výborem pro finanční služby. Zvláštní pozornost si zaslouží zejména výsledky z trhu s bydlením, kde se situace od začátku roku začíná pozvolna stabilizovat, když např. prodeje již existujících domů od ledna oscilují mezi 4,89 až 5,03 mil. prodaných jednotek. Pokud by se červnovým číslům podařilo dostat se výrazněji nad tuto horní hranici, mohou dolarový býci dostat další silný argument k nákupu americké měny. Výsledek výrazněji pod hranicí 4,89 mil. pak jejich optimismus pravděpodobně zchladí, i když by při současném rozpoložení na dolarových párech pravděpodobně nevyvolal takovou volatilitu, jako lepší výsledky.
Euro-dolar je po minulých dvou dnech zpět uvnitř konsolidačního pásma ze shora omezeném hranicí kolem 1,6020 EUR/USD, ze spodu pak stále vzdáleným supportem 1,53 EUR/USD. Prostoru k dalšímu zpevňování má tak zatím americká měna dostatek a pokud pomohou dnešní fundamenty, může se dočkat nového zpevnění hlouběji do konsolidačního pásma. V 8:00 se dolar na páru s eurem prodával na ceně 1,5695 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)