Ropa
Propad na hranici jeden a půl měsíčního minima zaznamenal v rámci posledního týdne na burze New York Mercantile Exchange nejaktivnější zářijový futures kontrakt na americkou lehkou ropu. Zmíněný futures tak nadále nezastavitelně pokračuje v sestupném trendu, jehož počátek je datován na 15. července 08. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou minulého týdne dosáhl hodnoty 10,4 dolarů na jeden barel. Zmíněný pokles měl svou příčinou ve dvou základních faktorech. Prvním bylo odeznění obav z tropické bouře Dolly, jež se dříve zformovala u západního břehu Afriky, a jež nakonec změnila směr svého postupu ke hranici Texasu a Mexika, čímž se vyhnula ropným zařízením v Mexickém zálivu. Druhým hlavním důvodem pak bylo posílení amerického dolaru, jež z 1.5944 posílil zpět na hodnotu 1,5628, čímž snížil poptávku investorů po energiích, drahých kovech a zrninách jako formách zabezpečení proti inflaci. Svou váhu měla v minulém týdnu na oslabení WTI ropy také pravidelná zpráva amerického ministerstva energetiky, jež v předešlém týdnu vykázala nárůst komerčních zásob benzínu v USA o více jak 2,8 miliónů barelů. Poslední obchodní seanci uzavřel zářijový futures na americkou lehkou ropu oslabením na uzavírací hodnotu 123,26 dolarů za barel.
Zlato
Propad o více jak 61 dolarů na trojskou unci zažil v minulém týdnu nejaktivnější srpnový futures kontrakt na zlato na burze Comex division New York Mercantile Exchange. Tuto skutečnost můžeme přičíst především poklesu cen na trhu energií a posílení hodnoty amerického dolaru. Na základě pravidelné středeční statistiky amerického ministerstva energetiky, jež ve Spojených státech ukázala nárůst komerčních zásob benzínu o více jak 2,8 miliónů barelů a destilátů o 2,4 miliónů, oslabila cena ropy na úroveň šestitýdenního minima 123,26 dolarů za barel. Zmíněné bylo příčinou nemalého výprodeje na trhu energií a ostatních komodit, což snížilo poptávku investorů po zlatě jako formy zajištění proti inflaci. V důsledku spekulací, podle nichž americká Centrální banka v průběhu letošního roku přistoupí ke zvýšení základní úrokové sazby v USA, snížila v předešlém týdnu cenu zlata také posilující hodnota amerického dolaru, jež vůči euru vzrostla na úroveň dvoutýdenního maxima. Celkově tak srpnový futures kontrakt na zlato v průběhu minulého týdne ztratil 3,8 % a uzavřel páteční obchodní seanci na burze Comex hodnotou 926,80 dolarů za trojskou unci.
Pomerančový koncentrát
Druhé největší oslabení minulého týdne bylo zaznamenáno u ceny nejaktivnějšího zářijového futures kontraktu na pomerančový koncentrát na burze ICE Futures U.S., dříve známé jako New York Board of Trade. Zmíněný futures poznamenal během minulého týdne největší propad ceny za posledních 11 měsíců. Stalo se tak poté, co se podle předpovědi americké National Hurricane Center hurikán Dolly odklonil ze svého původního směru a zamířil k hranicím Texasu a Mexika, čímž minul jak velmi důležitá ropná zařízení v Mexickém zálivu, tak především oblast Floridy. Ta je hned po Brazílii druhým největším producentem pomerančů na světě. Kámen ze srdce tak spadl temním pěstitelům, jež mají stále v živé paměti hurikány z let 2004 a 2005, v jejichž důsledku dosáhla loňská úroda pomerančů na Floridě pouhých 129 miliónů boxů, tedy nejmenšího objemu za posledních 17 let. Podle posledních odhadů amerického ministerstva zemědělství by se letošní úroda pomerančů na Floridě měla vyšplhat na konečných 170 milión boxů. Celkově zářijový futures na pomerančový koncentrát v rámci minulého týdne oslabil o 11,87 % na hodnotu 112,5 centů za váhovou libru.
Bavlna
Jedno z mála posílení minulého týdne bylo zaznamenáno u nejaktivnějšího futures kontraktu na bavlnu na burze ICE Futures U.S. Důvodem se staly spekulace, podle nichž cena 70,78 centů, na níž prosincový kontrakt oslabil během středeční seance a jež je nejnižší za posledních 8 týdnů, dopomohla ke zvýšení poptávky po amerických zásobách. Druhou příčinou se staly obavy ze suchého počasí Indii, jež by mohlo snížit produkci bavlny v zemi druhého největšího producenta bavlny na světě. Pro růst hodnoty zmiňované komodity hovoří v současné době také skutečnost, že k 18.7. bylo v Indii bavlnou oseto 14,3 miliónů akrů, což v porovnání se stejným obdobím loňského roku představuje opoždění výsadby o 17 procent. Po pátečním prohlášení Josepha T. Nicosia, výkonného ředitele společnosti Allenberg Cotton Company, jež je jedním z největších obchodníků s bavlnou v USA, že by v marketingovém roce 2009-2010 cena bavlny mohla dosáhnout 100 centů za libru, posílil prosincový futures kontrakt na bavlnu na burze ICE Futures U.S. na hodnotu 14 denního maxima 74,5 centů za váhovou libru.
Robert Černík
Colosseum a.s.