...hranicí 117 USD. V součtu se tak ropa včera téměř nepohnula z místa, k čemuž výrazně pomohly také smíšené zprávy o stavu amerických ropných zásob, které sice překvapily růstem, silného propadu se ale naopak dočkaly zásoby benzínu. Zatímco zásoby ropy v týdnu končícím 1. srpna tak překvapily růstem o 1,7 mil barelů na 296,8 mil. a překonaly odhady, které počítali s propadem o 200 tis., zásoby benzínu se ve stejném týdnu propadaly o vysokých 4,4 mil., což byl údaj o více než 3 mil. horší než původní očekávání. Jen za poslední dva týdny se přitom zásoby benzínu snížily o necelých 8 mil. barelů na 209,2 mil., ani to však zatím nestačí obchodníkům k tomu, aby ukončily tlak na další snižování ceny ropy, které se táhne již čtvrtým týdnem. Ropa se tak od svých maxim z minulého měsíce vzdálila již o více než 30 dolarů a poté, co tento týden prorazila bariéru 120 USD/barel má otevřenou cestu i k dalšímu růstu.
Důvodů k poslednímu vývoji je přitom hned několik. Tím dominantním je však strmý růstový trend černého zlata z posledních dvanácti měsíců, který vyhnal jeho cenu “příliš rychle a příliš vysoko“. Přestože fundamentální faktory, jako je rychle rostoucí poptávka po ropě a ostatních komoditách a těsný vztah mezi jejich nabídkou a poptávkou nepominuly a budou aktuální i nadále. Obavy z dočasného zpomalení světové poptávky přeci jen pomohly ke splasknutí bubliny a poté, co se začala stabilizovat situace na dolarových párech, důvody k dalšímu růstu ceny ropy se začaly kolem ceny 150 USD hledat jen obtížně. Vedle těchto klíčových faktorů se pak přidala také prozatím klidná hurikánová sezóna, která pomohla americkým ropným instalacím bez větších problémů přežít bouře Dolly a Eduard a dalším faktorem z posledních dnů je také rozhodnutí OPECu navýšit produkci. Dominantním tématem do dalších dnů však zůstává nadále především možné zpomalování světové poptávky po ropě, které by mělo přijít již v průběhu druhé poloviny tohoto roku, kdy se čeká citelné ochlazení hospodářského růstu nejen ze Spojených států, ale také z Evropy a Japonska.
Cena ropy se nachází v klesajícím trendu, který po prolomení hranice 120 USD ještě zesílil. Další klíčový support můžeme hledat až kolem ceny 108,18 USD/barel. V 8:00 se barel severomořského brentu prodával za 117,30 USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)