...britskými výsledky červencového PPI (oček.: 1%, předch.: 2,1%) a červnovou obchodní bilancí, která by měla skončit deficitem (GBP) 7,4 mld. (předch.: deficit 7,5 mld.). Odpoledne se pak mezi nejzajímavější čísla zařadí pouze kanadské počty nově zahájených staveb a v noci z pondělí na úterý zveřejněný britský RICS index. Úterní dopoledne přinese další žhavá čísla z Británie, v podobě červencového CPI, který by měl pokračovat ve strmém růstu, tentokrát z červnových 3,8% na 4,1% a odpoledne na řadu přijdou ještě výsledky obchodní bilance Kanady (CAD) (oček.: 5,7 mld., předch.: 5,6 mld.) a Spojených států (USD) (oček.: -61,8 mld., předch.: -59,8 mld.). Na ekonomická data pak bude bohatá také noc z úterý na středu, která přinese zejména předběžné výsledky hospodářského růstu Japonska za druhé čtvrtletí, kde by měl HDP klesat o 0,6% poté, co v prvním čtvrtletí rostl o 1%.
Středeční seanci otevřou rovněž čísla z Británie, a to výsledky z pracovního trhu, kde by měl počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti pokračovat v růstu a v červenci stoupat o vysokých 17,5 tis. (předch.: 15,5 tis.), což by mělo poslat míru nezaměstnanosti o stupínek výše z červnových 5,2% na 5,3%. Krátce před polednem pak přijde na řadu mimořádně důležitý inflační report Bank of England ve kterém banka nabídne své inflační projekce do dalších měsíců a napoví více o své pozici směrem k dalšímu vývoji úrokových sazeb. Středeční odpoledne přinese také nejsilnější market mover tohoto týdne z USA, a to červencové maloobchodní prodeje, které by měly podle analytiků vykázat nulový růst (předch.: +0,1%), zatímco jádrový ukazatel má stoupat o 0,5% (předch.: +0,8%). Spojené státy dále nabídnou také červencový index cen dováženého zboží (oček.: 1%, předch.: 2,6%) a z Japonska se v pozdních hodinách dočekáme ještě výsledků aktivity terciárního sektoru (oček.: -0,3%, předch.: -0,2%).
Čtvrteční seance přinese předběžné výsledky růstu HDP Německa, které by mělo v 2Q korigovat silný růst z prvního čtvrtletí a zaznamenat propad produktu o 0,8% (předch.: +1,5%). Dopolední obchodování pak z eurozóny přinese ještě pravidelný měsíční Bulletin ECB a také výsledky červencové inflace, které by měly potvrdit předběžných 4,1%. Červencovou inflaci zveřejní odpoledne také Spojené státy, kde by měl CPI růst o 0,4% (předch.: 1,1%), což by poslalo meziroční ukazatel z 5% až na 5,2%. Jádrový ukazatel pak má po červnovém růstu o 0,3% stoupat tentokrát pouze o 0,2% a meziročně je očekáván zůstat beze změny na 2,4%. Ze Spojených států se dále obchodníci dočkají ještě tradičních počtů nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 433 tis., předch.: 455 tis.) a noc ze čtvrtku na pátek nabídne zajímavá čísla také z Nového Zélandu, kde jsou ke zveřejnění připraveny červnové maloobchodní prodeje (oček.: -1,6%, předch.: -1,2%). Páteční seance bude na ekonomická data o poznání chudší a zatímco z Evropy nenabídne žádná čísla, ve Spojených státech jsou ke zveřejnění připraveny výsledky N.Y. Emire state indexu (oček.: -4,3b., předch.: -4,9b.), červencové průmyslové produkce (oček.: 0%, předch.: +0,5%) a předběžný index spotřebitelské důvěry (Michigan), která by v srpnu měla pokračovat v mírném růstu, a to z 61,2b. na 62b.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)