...nad původními odhady trhu, které počítaly s růstem o 4,1%. Inflace je tak nyní vyšší než v Eurozóně a jak poslední měsíce ukázaly, rozhodnutí banky ponechat úrokové sazby na vysokých 5%, a to i navzdory prudce zpomalující ekonomice, bylo naprosto správné. Britská inflace je nyní vysoko nad dvouprocentním inflačním cílem banky a ani tato meta zatím nemusí být konečnou, když do dalších měsíců ještě promluví plánované zvyšování cen plynu a elektřiny, společně se slabou librou. Případné snižování úrokových sazeb, které by zpomalující britská ekonomika tolik potřebovala tak s velkou pravděpodobností nepřijde nijak brzy a po včerejších číslech dokonce stále ještě nelze vyloučit možnost navýšení sazeb, se kterou však díky prudkému ochlazení ekonomické aktivity nepočítáme. Včerejší čísla jsou však rozhodně znepokojující, a to především pro britskou libru, kterou sice může fakt, že sazby nebudou nijak rychle klesat krátkodobě podporovat, ve střednědobém horizontu je výhled pro libru ale i nadále velice ponurý. Situace je o to složitější, že se v červenci poměrně značného růstu dočkal také jádrový ukazatel inflace, očištěný o změnu cen potravin a energií, který vystoupal z 1,6% na 1,9%, což naznačuje, že se inflační tlaky začínají ve větší míře rozšiřovat napříč celou ekonomikou, což může jejich stabilizaci ještě prodlužovat. Druhá polovina tohoto roku tak bude pro britské spotřebitele a pro celou ekonomiku velice složitá a do nejbližších měsíců zatím nevidíme (s výjimkou oživení exportu) žádný příznivý signál, který by měl Británii pomáhat toho období překonat.
Obchodníci včera nehleděli na výsledky inflace a přestože růst cen nasvědčuje tomu, že sazby jen tak rychle klesat nebudou, pokračovali ve výprodejích britské měny, která se odchýlila ve své korelaci k dolaru od eura, jemuž se podařilo na páru s dolarem mírně zpevňovat. Zatímco k dolaru tak libra klesla až na cenu 1,8918 GBP/USD, k euru se propadala na 0,7884 EUR/GBP.
Dnešní obchodování nabídne z Británie dva velmi zajímavé fundamenty a ani od jednoho neočekáváme pro libru nic dobrého. Tím prvním jsou v 10:30 zveřejněné výsledky z pracovního trhu, který v posledních měsících začal výrazně slábnout a nic by na tom neměl změnit ani minulý měsíc. Od červencových čísel je očekáván růst nezaměstnanosti z červnových 5,2% na 5,3%, přičemž počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti má růst popáté v řadě, tentokrát o 17,5 tis., což je ještě o 2 tis. žádostí větší číslo než v červnu. Naše odhady směřují mírně nad 20 tis., a to zejména kvůli tomu, že se pod výrazný tlak začíná dostávat vedle služeb a trhu s bydlením, také průmysl, který čelí prudkému ochlazení aktivity napříč celou Evropou.
Dalším fundamentem, který dnes bude obchodníky velice zajímat je v 11:30 pravidelný inflační report Bank of England na kterém banka nabídne své nové projekce a vodítka k dalšímu očekávání vývoje úrokových sazeb. Přestože červencová inflace vyskočila na 4,4%, je třeba zdůraznit že BoE měla tato čísla při posledním rozhodování o sazbách již k dispozici a sazby tak ponechala beze změny s vědomím, že v červenci inflace ještě prudce vzroste. Od inflačního reportu může očekávat dva zásadní vzkazy. Prvním bude podle našeho názoru silný důraz na boj s inflací, druhým pak ochota banky bojovat s jejím růstem i za cenu prudké zpomalení ekonomiky. Od Mervyna Kinga dnes žádné dobré zprávy pravděpodobně nepřijdou, což rozhodně obchodníkům na librových párech na optimismu nijak nepřidá a libra může i nadále oslabovat. Technicky pár GBP/USD silně předprodaný, když podle 14-denního RSI dosahuje na 18%, přesto je zatím ochota obchodníků do nákupů britské měny, vzhledem k výhledu do dalších měsíců, jen velmi malá. V 8:00 se libra na páru s dolarem prodávala na ceně 1,8962 GBP/USD
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)