Článek: Inflace? Ne! To bylo minulý týden..

18.08.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zájem trhu se přesunul jak v Evropě tak za oceánem od sledování vývoje inflačních čísel na sledování hospodářského růstu. Záplava slabých čísel z...

...Evropy definitivně potvrdila to, co už mnozí očekávali, eurozóna prudce zpomaluje, a navíc ve 2. kvartálu poklesla i výkonnost ekonomiky Japonska.

Předešlý týden na trzích byl ve znamení zveřejnění zajímavých čísel jak z USA, eurozóny, tak Velké Británie a Japonska. Z reakce trhu na jednotlivá data lze vyčíst, na co se trh momentálně soustředí, co je středem zájmu. Inflace to není, jsou to čísla růstu.

Inflace v USA se vyšplhala na meziročních 5,6%, nejvyšší úroveň od ledna 1991. Tato zpráva by jistě byla ještě před několika týdny negativní pro dolar, vzhledem k tomu, že situace v americké ekonomice není ještě růžová. Opak byl ale pravdou, dolar dokázal udržet zisky z předchozích týdnů a na páru s eurem v minulém týdnu zpevňoval asi o 1,5% na 1,4715 USD/EUR. Důvodem bylo téměř současné zveřejnění hospodářského růstu eurozóny, která oproti 1. čtvrtletí vykázala pokles o 0,2 %, což byl první náznak recese v eurozóně od zavedení eura. Trhy navíc vidí jen malou naději, že by ECB snižovala v letošním roce úrokové sazby, které dokonce po roce znovu v červenci zvedla o 25 bodů na 4,25%. Naposledy se sazby nacházely na této úrovni v září 2001. Zato v USA se výhled pro americkou ekonomiku lepší, z čehož dolar jednoznačně těžil v uplynulém týdnu.

Libra je nepopulární

Posílení dolaru až na 6-měsíční maximum rozhýbalo i ostatní páry. Na páru s dolarem ztrácela také britská libra, na kterou také doléhá kombinace zpomalující ekonomiky, vysokých inflačních čísel a vysokých úrokových sazeb. Spotřebitelská inflace se vyhoupla v červenci na Britských ostrovech na meziroční 4,4% a překonala tak očekávání trhu. Ve zprávě ze zasedání BoE, zveřejněné v minulém týdnu, banka očekává nejponurejší scénář pro britskou ekonomiku za poslední dekádu a finanční trhy proto začaly započítávat sérii snižování úrokových sazeb. Libra ztratila na páru s dolarem přibližně 3% a zakončovala týden okolo 1,85 USD/GBP. Na páru s eurem ztrácela libra 1,6% a během pátečního dne se obchodovala na úrovni okolo 0,79 EUR/GBP.

Japonská ekonomika také oslabuje

Z úterý na středu v noci zveřejněná data z Japonska navíc také ukázaly, že japonská ekonomika poklesla ve 2. kvartálu o očekávaných 0,6%, což byl nejhorší výsledek za posledních sedm let. Navíc spotřebitelská důvěra v Japonsku spadla na nejnižší úroveň od roku 1982, kdy se index zavedl. Ačkoli špatné výsledky v tomto kvartálu byly očekávány, pokles v Japonsku nahlodaly pochybnosti o tom, že by druhá největší ekonomika světa mohla být nedotčena problémy v jiných částech světa. Mezi další země, které v 2. kvartálu vykázaly pokles, patřila Itálie, Kanada, Dánsko a Nový Zéland. Před zveřejněním růstu měl japonský yen tendenci posilovat k dolaru, ovšem v druhé polovině ztrácel, a tak zakončil týden okolo pondělní úrovně 110,50 JPY/USD.

Ceny zlata a ropy klesly, zemědělské komodity naopak rostou

Ropa udržela pokles z předchozích pěti týdnů a odepsala si další asi 3 dolary, týden zakončovala ropa Brent kolem 111 USD/barel, a to i přesto, že americké zásoby ropy a benzínu překvapily výrazným poklesem. Trh přesvědčily ale zprávy o klesající světové poptávce v souladu s poklesem hospodářského růstu. Posílení dolaru pomohlo také poklesu ceny zlata, které si odepsalo asi 81USD/unce, což představovalo pokles o 9,4% na 780USD/unce.

Na trh zemědělských komodit se naopak vrátila býčí neboli nákupní nálada. Ceny na trhu se zdály obchodníkům dost nízké, aby zase nakupovali. Přesto, že se očekává rekordní úroda pšenice a kukuřice, obchodníci se stále domnívají, že poptávka bude taktéž rekordní. Pšenice si připsala asi 13% a cena za bušl vzrostla na 8,71 USD, kukuřice si připsala 12% na cenu 5,62 USD/bušl a sojové boby 5% na cenu 12,44 USD/bušl.

Světové akciové trhy se vyznačovaly i minulý týden vysokou volatilitou, některé indexy zakončovaly týden s mírnou ztrátou nebo v malém plusu. Americký akciové index S&P ve čtvrtek zakončil na pondělní úrovni, Nasdaq si připisoval 2,1%, Dow Jones ztrácel 0,5%. Britský FTSE si během pátku za celý týden připisoval 0,3%, DAX naopak ztrácel 1,4%. Japonský Nikkei v minulém týdnu ztratil 2,0%.

Česká ekonomika výrazně zpomalila

Hospodářský růst v České republice za 2. čtvrtletí zaostal za očekáváním trhu, když ekonomika rostla jen o meziročních 4,5 %, oproti očekávaným 4,8%. Navíc růst v 1. čtvrtletí byl revidován z meziročních 5,3% na 5,1%. Příčin zpomalení růstu ekonomiky bylo podle Českého statistického úřadu více. Mezi nejvýznamnější se řadí nevýrazný hospodářský růst v zemích hlavních obchodních partnerů, vysoká loňská srovnávací základna, výrazné posilování koruny vůči dolaru a euru, které ovlivnilo hospodaření společností, vliv mělo také zpomalení růstu výdajů domácností na konečnou spotřebu způsobené vysokou inflací.

Česká koruna po zveřejnění čísel růstu prudce oslabila, přestože v předchozích dnech měla tendence umazávat ztráty z předešlého týdne. Koruna oslabila k euru v minulém týdnu asi o 0,6% na 24,51 CZK/EUR, k dolaru pak o 2,2% na 16,63 CZK/USD.

V Maďarsku, Polsku a na Slovensku jsme se dočkali zveřejnění spotřebitelské inflace za červenec. V Maďarsku inflace nepřekvapila, když zůstala na stejné úrovni jako v předchozím měsíci, a to na meziročních 6,7%. V Polsku jsme se také nedočkali překvapení, když inflace dle očekávání vzrostla na meziroční 4,8% z 4,6% v červnu. Na Slovensku se taktéž inflace vyhoupla na meziroční 4,8% z předchozích 4,6%, přitom ekonomika zpomalila růst v 2. čtvrtletí na 7,6% z 8,7% v 1. čtvrtletí. Tak jako česká měna, tak i zlotý a forint (slovenská koruna obchoduje stále téměř na stejné úrovni a vyčkává už jen na přijetí eura) měly v minulém týdnu tendenci oslabovat. Ve středním Evropě došlo na vybírání zisků, forint ztratil k euru 1,3% a obchoduje se aktuálně na 239 HUF/EUR, zlotý ztratil téměř 2% a posunul se na úroveň okolo 3,33 PLN/EUR.

Ztrácely i burzy v regionu, konkrétně pražská burza ztrácela za celý týden během pátečního odpoledne asi 0,8%, budapešťská burza asi 1,5% a varšavská asi jen 0,5%.

Autor: Lucie Vitamvásová (lucie.vitamvasova@xtb.cz)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE