Forex: Páteční dění na trhu

05.09.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Včerejšek nabídnul v dopoledních hodinách britské výsledky Halifax indexu, měřícího průměrnou změnu v cenách domů, které v srpnu podle očekávání...

...klesaly o 1,8%. V poledne pak přišly na řadu také čísla z Německa, v podobě červencových nových továrních objednávek, ty však již poosmé v řadě klesaly, tentokrát o 1,7%, zatímco odhady analytiků počítaly s růstem objemu objednávek o 0,4%. Ty hlavní fundamenty však přišly na řadu až odpoledne, kdy se nad úrokovými sazbami sešla Bank of England a Evropská centrální banka. Sazby v Británii tak podle očekávání zůstaly na 5% a beze změny na 4,25% jsou po včerejšku také sazby v eurozóně. Zatímco BoE své rozhodnutí nedoprovodila žádným komentářem a obchodníci si budou muset počkat až na za dva týdny zveřejněné minutes, za ECB tradičně promluvil její prezident Trichet. Ten přečetl společné prohlášení Rady guvernérů ve kterém znovu vyslovil obavy jak ze zpomalování hospodářského růstu, tak z možnosti stále vysokých inflačních tlaků a více méně tak potvrdil srpnovou pozici banky, kdy ponechání sazeb doprovázel podobný komentář. Jednu změnu však Trichet přeci jen nabídnul a tou bylo zpřísnění pravidel pro refinanční operace banky, pomocí kterých ECB dodává likviditu bankám a které, jak naznačovali již dřívě někteří členové Rady guvernérů, mohly být v poslední době zneužívány jako příliš snadný přístup k této likviditě. Akcie evropských bank na tato opatření, která vstoupí v platnost až 1. února reagovaly výrazným oslabením. Mezi další fundamenty, se pak zařadily v odpoledních hodinách ještě americká čísla z pracovního trhu, kde rostl počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti o 444 tis. (oček.: 422 tis.) a příjemně naopak překvapil srpnový ISM pro sektor služeb, který rostl z červencových 49,5b. na 50,6b. (oček.: 49,4b.).

První pátek nového měsíce je tradičně pozornost soustředěna pouze na jediný fundament, kterým jsou americké výsledky z pracovního trhu a nejinak tomu bude i dnes. Ještě před tím než Spojené státy svá čísla zveřejní, ale přijdou na řadu fundamenty z eurozóny, která přinese ve 12:00 červencovou dynamiku růstu německé průmyslové produkce, která by podle většinových odhadů měla klesat o 0,5% poté, co v červnu rostla o 0,2%. V průběhu odpolední seance pak čísla z pracovního trhu zveřejní ve 13:00 ještě Kanada, od které analytici čekají růst zaměstnanosti o 9 tis. osob. (předch.: -55,2 tis.) a růst míry nezaměstnanosti o desetinu na 6,2%. Americké výsledky z pracovního trhu (NFP) přijdou na řadu ve 14:30 a odhady trhu hovoří o osmém propadu zaměstnanosti v řadě, když by měly srpnové počty pracovních míst klesat o 73 tis., což je výsledek ještě horší než v červenci, kdy zaměstnanost klesala o 51 tis. Srpnová míra nezaměstnanosti by pak měla po růstu z předchozích měsíců tentokrát zůstat beze změny na 5,7% a stejného růstu jako v červenci (o 0,3%) by se měla podle většinových odhadů dočkat také průměrná hodinová mzda. Pro tento týden posledními fundamenty jsou dnes pak v 16:00 zveřejněné výsledky kanadského PMI, který by měl podle většinového očekávání v srpnu slábnout z 65,5b. na 61,7b.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE