...meziroční dynamiku maloobchodních prodejů za měsíc červenec (oček.: +2,3%, předch.: +0,7%). Spojené státy pak odpoledne nabídnou N.Y. index výrobní aktivity, který by měl podle odhadů klesat ze srpnových 2,8b. na 1,3b. a zveřejněny budou také srpnové výsledky průmyslové produkce, jež má ve Spojených státech slábnout o 0,3% poté, co v červenci rostla o 0,2%. Úterní dopoledne pak přinese z Británie nejprve srpnové výsledky inflace, která je meziročně očekávána růst z červencových 4,4% na 4,6%. Srpnové výsledky inflace jsou pak dopoledne nachystány i v eurozóně (oček.: 3,8%, předch.: 3,8%) a z té přijde ještě jeden zajímavý fundament, v podobě německého ZEW indexu, který by měl nepatrně stoupat ze srpnových -55,7b. na -55b. Spojené státy nabídnou v úterý odpoledne rovněž výsledky inflace, která je očekávána v srpnu meziročně mírně klesat z 5,6% na 5,5%, avšak to nejzajímavější přijde až ve večerních hodinách, kdy bude rozhodovat americký Fed o úrokových sazbách. Ty by měly téměř jistě zůstat beze změny na 2% a největší pozornost tak bude věnována doprovodnému komentáři, který je ke zveřejnění připraven krátce po samotném rozhodnutí. V noci z úterý na středu pak bude o úrokových sazbách rozhodovat také Bank of Japan, ani od té se ale žádné překvapení neočekává, když by měla ponechat sazby beze změny na 0,50%.
Středeční ráno přinese několik dalších market moverů z Británie, kde jsou ke zveřejnění připraveny minutes z posledního zasedání Bank of England, na kterém před dvěma týdny banka rozhodla o ponechání sazeb beze změny na 5% a ve stejný čas jsou ke zveřejnění nachystány také výsledky z pracovního trhu. Podle těch by měl v Británii srpnový počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti stoupat o 22,2 tis. (předch.: 20,1 tis.), zatímco celková míra nezaměstnanosti má zůstat beze změny na 5,4%. Žádná změna pak není očekávána ani od indexu průměrných mezd a bonusů, které by se měly stejně jako v červenci zvyšovat o 3,4%. Eurozóna tentokrát žádné další čísla nepřinese a pozornost se tak soustředí na odpolední výsledky z amerického trhu s bydlením, který nabídne srpnové počty nově udělených stavebních povolení (oček.: 925 tis., předch.: 937 tis.) a nově zahájených staveb domů (oček.: 950 tis., předch.: 965 tis.).
Čtvrteční seanci otevře další market mover z Británie a tentokrát jím budou srpnové maloobchodní prodeje, které mají podle většinového konsenzu klesat o 0,4% poté, co v červenci stoupaly o 0,8%. Odpolední obchodování pak nabídne rozhodování Švýcarské centrální banky o sazbách (oček.: 2,75%, předch.: 2,75%) a ze Spojených států přijdou tradiční počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 440 tis., předch.: 445 tis.) a philadelphský Fed index, který by měl v září růst z -12,7b. na -10b. Páteční seance bude na data tentokrát velmi skromná a protože Spojené státy nenabídnou žádné zajímavé výsledky, pozornost bude směřována pouze do Evropy, odkud přijde německý PPI, který má v srpnu klesat o 0,8% (m/m) (předch.: +2%).
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)