...Kongresem. Tříměsíční dolarový LIBOR se po několika dnech nepřetržitého růstu sice dokázal zastavit a mírně klesat, nadále však zůstává vysoko nad dvouprocentní sazbou federálních fondů, když klesal z pátečních 4,334% na 4,289%. Růstu se naopak nevyhnuly jednodenní splatnosti, když dolarový (overnight) LIBOR vyskočil z 1,997% na 2,369%. Samotný fakt, že američtí zákonodárci dali Paulsonovu plánu zelenou tak zatím napětí mezi bankami neulevil a ty čekají až na jeho realizaci, která by měla přijít teprve v nadcházejících týdnech, kdy začne americké ministerstvo financí vykupovat toxické cenné papíry z bilancí amerických bank, a to až v objemu 700 mld. dolarů. Do té doby však budou banky i nadále čelit velkým problémům s obstaráváním likvidity, které je mohou dostat až na černou listinu bank neschopných bez cizího zásahu nefinancovat své aktivity. Nejistota spojená s tím, která z bank bude další na řadě tak dnes tlačí dolů akcie všech finančních institucí, což se v Evropě projevuje další vlnou výprodejů, která zatlačila např. německý DAX níže až o 5,18%.
Ve snaze zaplavit banky dodatečnou likviditou dnes dopoledne přišel s novými opatřeními Federální rezervní systém. Ten znovu rozšíří svou aukční facilitu (TAF), která bude nyní poskytovat bankám až 900 mld. dolarů a navíc oznámil, že bude bankám platit úroky za jimi držené rezervy. S dalším opatřením přispěchalo také ministerstvo financí, které za účelem potřeby získat dostatek finančních zdrojů na vykupování cenných papírů krytých hypotékami upraví aukční kalendář a zvýší objem vydávaných dluhopisů, aby mohlo začít co nejdříve jednat.
Ani tato nově oznámená opatření však dnes obchodníky nedokázala uklidnit, když na ně akciové indexy téměř nereagovaly. Dolar si i nadále drží své zisky a jako důsledek rostoucí nejistoty odpoledne začala stoupat cena zlata, která se dostala až nad 860 USD/tr. unc. Ke zveřejnění dnes nejsou přichystány žádná zásadnější data a obchodníci tak vyčkávají zejména na otevření trhů v USA.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)