Centrální banka Velké Británie by měla snížit svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu, vzkazuje londýnský ekonomický institut Niesr. Ten totiž na základě svého výzkumu odhaduje ponoření britské ekonomiky ve třetím čtvrtletí do stavu kontrakce. Stalo by se tak poprvé od roku 1992.
Pokračující finanční krize a nejnovější ekonomické ukazatele stojí za přesvědčením institutu o radikálnějším kroku BoE na zítřejším zasedání měnového výboru. Když se podíváme na průzkumy informačních agentur, zjistíme, že každá možnost zítřejšího rozhodnutí má své příznivce. Nejpočetnější skupinka se domnívá, že zítra BoE úrokové sazby sníží o 25 bazických bodů, nejméně příznivců se kloní k názoru, že měnový výbor úrokové sazby ponechá na stávající úrovni. Existuje však i poměrně významná část obchodníků, která sází na snížení sazeb ve výši půl procentního bodu. Zítřejší zasedání BoE bude každopádně velice sledované a výsledek jistě zajímavý. V minulosti se právě BoE povedlo nejednou zcela překvapit trhy. Doba je mimořádně pro ní složitá. Na jedné straně velmi vysoká inflace na hony vzdálená inflačnímu cíli a na straně druhé skomírající ekonomický růst s velmi reálnou hrozbou recese. A samozřejmě stále přítomná a kosmickou rychlostí se rozprostírající finanční krize.
Když se podíváme na nejposlednější čísla hovořící o stavu ekonomiky, zjistíme, že domácí poptávka vyklesává raketovým tempem a to se samozřejmě velmi negativně odráží na kondici ekonomiky. Tak např. aktivita nákupních manažerů v průmyslu klesla na úroveň počátku 90. let, ve služebnictví není situace o moc lepší. Podnikatelská a spotřebitelská důvěra klesla na čtyřletá minima, přibývá nezaměstaných. Co se týče HDP, tak v druhé polovině roku se očekává, že britská ekonomika spadne do recese. Ani výhled pro příští rok není optimističtější, např. MMF dnes upravil předpoklad růstu britské ekonomiky na – 0,1 procenta, zatímco před šesti měsíci predikoval růst o 1,6 procenta.