Týden na komoditních trzích

20.10.2008 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Cena ropy v minulém týdnu nadále klesala, když za poklesem stály obavy z dalšího vývoje světového hospodářství...

Ropa

Cena ropy v minulém týdnu nadále klesala, když za poklesem stály obavy z dalšího vývoje světového hospodářství a také výrazně rostoucí zásoby energií ve Spojených státech. Zásoby ropy vzrostly v USA podle statistik ministerstva energetiky o 5,6 miliónů barelů, přičemž analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali vzestup o 2,6 mil. barelů. Nad očekávání dobře se vyvíjely i zásoby benzínu, které narostly o 5,6 mil. barelů. K mírnému poklesu zásob došlo o destilátů, a to o 453 tisíc barelů. Na New York Mercantile Exchange se tak ve čtvrtek v průběhu seance dostala cena listopadového kontraktu ropy na „pouhých“ 68,57 amerických dolarů za barel, což byla nejnižší dosažená hodnota u nejaktivnějšího kontraktu od 27. června 2007. S futures na benzín se na NYMEXu obchodovalo dokonce za nejnižší ceny od února 2007. V pátek se vývoj mírně otočil, když cena ropy začala růst v reakci na záměr kartelu OPEC snížit těžební kvóty a zabránit tak dalšímu poklesu cen. Kartel se má sejít 24. října ve Vídni, o tři týdny dříve než se původně plánovalo.

Drahé kovy

Dolů mířila cena zlata, když se v průběhu týdne propadl na newyorském COMEXu prosincový kontrakt až na 772,20 dolarů za trojskou unci Týdenní pokles o 8,3 procenta byl nejvýraznější od obchodního týdne končícího 15. srpnem. Zlato ztrácelo kvůli snižujícím se inflačním očekáváním, kvůli hospodářskému poklesu v USA a dalších zemích se totiž začínají někteří ekonomové obávat deflace. Cenu zlata tlačí dolů také slabší poptávka po špercích a také uzavírání pozic ze strany institucionálních investorů, kteří snižují finanční páku použitou ve svých portfoliích. Ztrácelo i stříbro. Prosincový kontrakt uzavřel týden na 9,335 dolarech za unci, přičemž v průběhu páteční seance bylo dno na úrovni 9,09 dolarů, což je nejméně od 16. února 2006. Od začátku roku se stříbro propadla na COMEXu o 37 procent, zlato pak o 6 procent.

Měď

Po většinu týdne se propadala i cena mědi, což samozřejmě také souvisí s očekáváním nepříznivého hospodářského vývoje globální ekonomiky. Ke zpomalování hospodářského růstu již totiž začíná docházet i v rozvojových zemích, tedy například i v Číně a Indii.  Poklesu ceny na newyorském COMEXu napomohla i nepříznivá data o stavbách nových rodinných domů ve Spojených státech. V září bylo totiž zahájeno nejméně staveb za posledních šestadvacet let. Právě stavebnictví se na americké spotřebě ropy podílí zhruba šestačtyřiceti procenty. Ve čtvrtek zaznamenala cena mědi na COMEXu nejnižší úroveň od 6. ledna 2006, konkrétně 204,05 centů za libru.

Autor článku

Jaroslav Krejčí  

Články ze sekce: INVESTICE