Forex: Páteční dění na trhu

31.10.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Včerejší obchodování přineslo v průběhu dopolední seance zajímavá čísla z Německa, kde klesala míra nezaměstnanosti překvapivě z 7,6% na 7,5% (oček.:...

...7,6%), když se počet osob žádajících o podporu snižoval o 26 tis. (oček.: -10 tis.). Dopolední obchodování pak nabídlo ještě říjnový index spotřebitelské důvěry v eurozóně, která slábla z -19b. na -24b.(oček.: -21b.), to hlavní ale přišlo až odpoledne, kdy zveřejnily Spojené státy výsledky HDP za 3Q. Ten se po přepočtu na celý rok a po velmi solidním růstu o 2,8% v předchozím čtvrtletí tentokrát propadal o 0,3%, což byl sice lepší výsledek než očekávaný propad o 0,5%, podrobnější pohled na vývoj jednotlivých ukazatelů však rozhodě prostor k optimismu neposkytoval. K propadu totiž přispěl zejména silný útlum (-3,1%) spotřebitelských výdajů, zatímco nad vodou americkou ekonomiku držely hlavně zvýšené vládní výdaje. Přestože 4Q bude pravděpodobně o poznání horší, obchodníci tato čísla včera vzali poměrně dobře, což nakonec pomohlo v růstu akciovým indexům (DJIA +2,11%), které tak mohly prodloužit své tažení ze začátku tohoto týdne. Spojené státy pak zveřejnily ve stejný čas ještě tradiční čísla z pracovního trhu, kde zůstal počet osob žádajících o podporu v nezaměstnanosti beze změny na 479 tis. (oček.: 476 tis.).Cena ropy včera po zpevnění až na 68,40 USD/barel (brent) zlevnila zpět na 61 USD a levnější bylo také zlato, které se dnes k ránu prodávalo za 732 USD/tr. unc. Pod prodejní tlak se dostaly i dluhopisy, když se výnos u desetiletých notes zvyšoval na 3,93% a pozitivní vývoj zaznamenaly sazby na mezibankovním trhu, které klesly (tříměsíční dolarový LIBOR) až na 3,193%.

Páteční ráno přineslo již v 8:00 první čísla z Evropy, kde byly zveřejněny zářijové maloobchodní prodeje v Německu, jejichž objem se snižoval o 2,3%, což bylo za většinovými odhady, které počítaly se propadem o 1%. Dalšími čísly, které rozhodně stojí za pozornost jsou dnes v 11:00 ještě výsledky italského CPI (oček.: 3,4%, předch.: 3,9%) a zejména předběžného (flash) odhadu CPI pro eurozónu,kde by měl říjnový růst cen zpomalit ze zářijových 3,6% až na 3,2%. Pozornost obchodníků je dnes ale opět směřována na druhou stranu Atlantiku, a to na výsledky z Kanady a ze Spojených států. Kanada nabídne ve 13:30 srpnový růst HDP, který by měl klesat o 0,3% (předch.: -0,7%) a Spojené státy ve stejný čas přinesou výsledky jádrového PCE indexu a dynamiku růstu osobních příjmů a výdajů. Jádrový PCE index, měřící růst cen zaznamenaný spotřebiteli při nákupu zboží a služeb má meziročně zpomalit z 2,6% na 2,5%, zatímco osobní příjmy jsou očekávány růst v září meziměsíčně pouze o 0,2% (předch.: +0,5%) a od osobních výdajů se čeká dokonce propad o 0,2% (předch.: 0%). Ve 14:45 poté zveřejní Spojené státy ještě chicagský PMI za měsíc říjen, měřící výrobní aktivitu v okolí města Chicago (oček.: 48,5b., předch.: 56,7b.) a deset minut poté ještě poslední ekonomická data z USA pro tento týden, v podobě říjnového indexu spotřebitelské důvěry (Michigan).

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE