...zatímco k euru a japonskému jenu nepatrně slábla. V průběhu ranní seance se přitom libra dokázala k dolaru dostat až nadosah hranice 1,59 GBP/USD, k čemuž ji vydatně pomohla zejména dobrá nálada na asijských a následně i evropských akciových trzích, kterou rozvířila zpráva z Číny, která se chystá v nadcházejících dvou letech podepřít domácí ekonomiku injekcí v objemu dosahujícím téměř 600 mld. dolarů. Opětovný příklon k riziku tak pomáhal výše úročeným měnám v likvidaci dřívějších ztrát, což bylo u libry následně podepřeno ještě dopoledními výsledky PPI, který se u cen vstupů snižoval jen za říjen o masivních 5,6%. Růst cen v Británii tak v nadcházejících měsících začne velmi dramaticky zpomalovat, k čemuž vedle levnější ropy a ostatních komodit do značné míry přispěje také zpomalující britská ekonomika, což znamená, že má Bank of England i nadále otevřený prostor k dalšímu uvolňování měnové politiky. To je dobrá zpráva pro libru, a to i přesto, že nižší sazby za normálních okolností znamenají také nižší atraktivitu měny, když se obchodníci v poslední době spíše než na samotný výnos zaměřují na to jak hlubokým útlumem si jednotlivé země v nadcházejících čtvrtletích budou nuceny projít.
Dnešní obchodování bude z důvodu bankovních prázdnin v některých Evropských zemích a v USA i Kanadě poměrně klidné a pravděpodobně i bez výraznější volatility. Británie nabídne pouze jediná ekonomická data, v podobě zářijové obchodní bilance, která by měla skončit opět v deficitu, tentokrát dosahujícím 8 mld. liber, což by byl výsledek o 0,2 mld. lepší než v předchozím měsíci. Výsledky obchodní bilance však patří tradičně k malým market moverům a jejich dopad na kurz libry tak bude pouze omezený (pokud nějaký), když obchodníci budou vyčkávat zejména na středeční data z pracovního trhu, které pak doprovodí ještě pravidelný inflační report Bank of England.
Libra je ve složité pozici, která je ještě o poznání těžší než ta ve které se nachází euro. Také proto v posledních týdnech britská měna slábne nejen k bezpečným přístavům (USD, JPY), ale i k euru ke kterému je delší horizont přeci jen o něco smířlivější, protože se země evropské patnáctky (až na Španělsko a Irsko) nemusejí potýkat s krizí na trhu s bydlením, která navíc zatím pouze nabírá na obrátkách a s prudkým růstem nezaměstnanosti, jež je v největších zemích eurozóny stále ještě poměrně stabilní. Dá se navíc očekávat, že bude Bank of Egland snižovat úrokové sazby daleko agresivněji než ECB, což je jasně čitelné z doprovodných komentářů obou centrálních bank z minulého týdne a tak má podle našeho názoru libra i nadále prostor k dalším ztrátám. V 8:00 se libra k dolaru prodávala na ceně 1,5617 GBP/USD s první silnější resistencí na 1,6773 GBP/USD a supportem kolem ceny 1,5275 GBP/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)