Představujeme Vídeňskou burzu (WBAG)

12.11.2008 | , Finance.cz
INVESTICE


Ani Vídeňské burze se nevyhnuly propady způsobené finanční krizí. Její hlavní index ATX se plouží kolem hodnot z roku 2004. WBAG však značně posílila své postavení současnou akvizicí Burzy cenných papírů Praha.

Téma týdne: Představujeme světové burzy

Přesto, že se Wiener Börse AG, čili Vídeňská burza, neřadí mezi burzovní velikány, v těchto dnech plní titulky všech finančních médií. Rakousko totiž natáhlo paži na české území a získalo 92,4procentní podíl v Burze cenných papírů Praha (BCPP; více v článku Představujeme BCPP).   

Díky akvizici Burzy cenných papírů Praha se Vídeňská burza cenných papírů stala majoritním vlastníkem třech burz ve střední a východní Evropě. Průměrný objem měsíčního obchodování činí 2,77 miliard EUR. Společně s Oesterreichische Kontrollbank drží Vídeňská burza 68,8procentní podíl na Budapešťské burze cenných papírů (Vídeňské burze patří 50,4% podíl). V červnu letošního roku získala Vídeňská burza většinový podíl na Lublaňské burze cenných papírů (81,01%). Vedle toho Vídeňská burza úzce spolupracuje – bez jakékoli majetkové účasti – s mnoha dalšími burzami v regionu, zejména v Bukurešti, Sarajevu a Banja Luce.


Pohled do minulosti


Vídeňská burza byla založena v roce 1771 císařovnou Marií Terezií, avšak obchodovat s akciemi se na ní začalo až v roce 1818. V roce 1997 se akciová burza spojila s rakouskou burzou obchodující s futures (ÖTOB), čímž vznikla dnešní společnost Wiener Börse AG.


Hlavní index ATX se plouží kolem hodnot z roku 2004


Vzhledem k čile kvetoucím obchodům, byly poslední zveřejněné hospodářské výsledky Vídeňské burzy více než uspokojivé. V roce 2007 vykázala WBAG čistý zisk 58,889 milionu eur, téměř o 134 procent vyšší než v roce předchozím. Údaje za rok 2008 budou možná zajímavější. Ani Vídeňské burze se nevyhnuly propady způsobené finanční krizí.

S jejím jménem je spojován index ATX, byl zaveden v roce 1991. Sleduje 20 největších a nejvíce obchodovaných společností na burze. V červenci 2004 se poprvé vyšplhal nad 2000 bodů, aby pak zdolal i hranici 3000 a v roce 2006 i 4000 bodů. Jestliže v květnu 2006 dosahoval 4344 bodů, v listopadu 2008 se plouží kolem 2000. Pády posledních 52 týdnů ilustruje i graf níže.

Graf: Vývoj indexu ATX v uplynulých 52 týdnech

ATX52tydnu.jpg

Zdroj: WBAG


Hlavní majitel WBAG: UniCredit Bank


Vídeňská burza je akciovou společností. Hlavními akcionáři jsou UniCredit Bank Austria AG s 11,7 procenty. Společností číslo dva je Erste Group Bank AG s 9,4 procenta. Mezi další akcionáře patří:

  • Raiffeisen Zentralbank Österreich Aktiengesellschaft (6,1 procenta);
  • Oesterreichische Kontrollbank Aktiengesellschaft (5,9 procenta);
  • UNIQA Versicherungen AG (5,4 procenta);
  • WIENER STÄDTISCHE Versicherung AG Vienna Insurance Group (5,3 procenta);
  • BÖHLER-UDDEHOLM Aktiengesellschaft (5,1 procenta);
  • Wienerberger AG (5 procent).


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.