... Ta dostane kapitálovou injekci v objemu 20 mld. dolarů, plus garance na její obří, více než 300 mld. portfolio rizikových cenných papírů, což je zpráva která pomohla akciím této banky vyletěl vzhůru o 57%. Strmého růstu se ale dočkaly i akcie jiných finančních institucí, což poslalo hlavní indexy v Evropě výše o 10%, zatímco například amerických index S&P 500 zpevňoval o 6,47%. Dobrá nálada na finančních trzích se promítala také do obchodování s ropou, která se odrazila ode dna a zpevňovala krátce až o pět dolarů, když se barel severomořského brentu prodával krátce dokonce až na ceně 54,49 USD. K tomu dopomohlo hned několik faktorů, vedle oživení na akciových trzích a obnovy důvěry v rychlejší oživení světové ekonomiky také slabší americký dolar, který činí komodity denominované v americké měně atraktivnějšími, blížící se jednání OPECu a v neposlední řadě také kroky a prohlášení amerických zákonodárců, kteří otevírají cestu uzákonění druhého stimulačního balíčku pro domácí ekonomiku.
Dolar se včera odpoledne propadnul na páru s eurem až k ceně 1,2961 EUR/USD a byl tak nejlevnější od začátku září, což vyvolal podobnou reakci právě na ropě, která přibližně ve stejný čas atakovala svá včerejší maxima. K tomu ji pomohlo i několik vyjádření čelních představitelů OPECu, kteří naznačili, že by ropný kartel mohl na svém narychlo svolaném sobotním zasedání v Káhiře přistoupit k dalšímu snižování kvót, což dokázalo podepřít ceny ropy, které již od poloviny roku klesly o necelých 100 dolarů. Hlasy volající po snížení produkce přicházely z tradičních zemí jako z Íránu, Lýbie, či Venezuely, kde tamní ministr pro ropu Ramirez řekl, že převis nabídky nad poptávkou v současnosti činí 1 mil. barelů denně. Možné snížení produkce o 1 – 1,5 mil. barelů tak nelze vyloučit, otázkou je ale jak tento krok osloví obchodníky, kteří na snížení produkce o 1,5 mil. barelů v minulém měsíci ve Vídní téměř nereagovali a tlačili ropu na ještě nižší hodnoty.
Ropu totiž i nadále ovlivňuje zejména světová poptávka, která slábne díky finanční krizi a zpomalující světové ekonomice, což je jev, který bude ještě minimálně dvě až tři čtvrtletí holým faktem a který tak bude i nadále pomáhat cenám ropy držet se na nižších hodnotách. Jen ve Spojených státech klesá spotřeba benzínu bez přestání již 30 týdnů v řadě, přičemž celková spotřeba ropy by měla podle EIA ve státech tento rok klesnout nejvíce od roku 1980, a to o celých 1,1 mil. barelů/den na 19,6 mil. barelů/den. Snižovat by se navíc měla o dalšího čtvrt milionu také v příštím roce, kdy má globální poptávka vykázat nulový přírůstek, k čemuž dopomůže také nižší růst spotřeby v Číně, která začíná zpomalovat. Právě klesající poptávka je hlavním faktorem stojícím za prudkým pádem cen ropy a jakýkoliv jejich růst může v nadcházejících dnes začít znovu utlumovat, obzvláště