...nakonec uzavřela pod hranicí 1,39 EUR/USD a dokázala tak první z posledních osmi týdnů zakončit v zelených číslech. Ani v minulém týdnu se však obchodníci nedočkali jediného náznaku stability v největší světové ekonomice, když se mezi nejzajímavější data zařadily především výsledky výrobní aktivity (ISM), která slábla šestým měsícem v řadě až na 32,4b. a hluboko pod očekáváním pak skončila také spotřebitelská důvěra, jež se dostala na nejnižší hodnoty od roku 1967, kdy se s jejím měřením začalo poprvé. Přestože dolar dokázal v minulých dnech zpevňovat a pokračovat tak v pozvolné korekci prosincových ztrát, daleko zajímavější bude sledovat vývoj v nadcházejících dnech, kdy se na trhy obchodníci vrátí opět v plné síle. V neprospěch americké měny přitom stále hovoří prudce zpomalující ekonomická aktivita, společně s velmi agresivní měnovou politikou Fedu, který udržuje úrokové sazby téměř na nule. Právě tato politika ale může v novém roce dolar významně poškozovat, vzhledem k tomu, že americká centrální banka ústy svých čelních představitelů již několikrát naznačila, že hodlá sazby udržovat na takto nízkých hodnotách i do budoucna.
Nadcházející týden přinese ze Spojených států několik market moverů, které mají potenciál významně rozvlnit kurz dolaru. Hlavní pozornost přitom bude směřována na prosincová čísla z pracovního trhu (NFP), která přijdou na řadu v pátek a která by měla nabídnou další ponurý obraz tohoto důležitého sektoru americké ekonomiky, který je od září pod obzvláště silným tlakem. Poslední listopadové výsledky zaměstnanosti přinesly děsivá čísla, když se počty zaměstnaných snižovaly o 533 tis., což byl nejhorší údaj za posledních 34 let a o nic optimističtější by neměly být ani prosincové výsledky, od kterých se čeká propad zaměstnanosti o 475 tis. a růst nezaměstnanosti na 7%. Masivně se přitom propouští zejména v sektoru služeb. Ten je zdrojem práce pro více než 80% zaměstnaných a protože se aktivita ve službách díky klesající poptávce i nadále zhoršuje, také prosincová čísla mají potenciál přinést další negativní překvapení, které by mohlo opět dolehnout na dolar a zatlačit jej k dalším ztrátám.
Negativním fundamentem pro dolar však může být také středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu na kterém centrální banka snížila sazby o 75bsp. na 0,25%. Poslední komentář, který byl po tomto rozhodnutí zveřejněn, nenechal nikoho na pochybách, že Fed bude i nadále pokračovat ve snaze stimulovat ekonomiku, a to pomocí kvantitativního uvolňování, kdy bude vykupováním různě kvalitních cenných papírů zaplavovat banky nově vytvořenou likviditou. V podobném duchu se tak zřejmě ponese také zápis z prosincového zasedání, který obchodníkům připomene, že sazby v USA jen tak rychle stoupat nezačnou, což může nadále podrývat důvěru v americkou měnu, která je vedle japonského jenu již nyní jednou z nejníže úročených měn na světě.
Za pozornost budou ale v tomto týdnu rozhodně stát rovněž výsledky ISM pro sektor služeb, či počty rozjednaných, ale zatím neuzavřených smluv ke koupi domu, od kterých však očekáváme spíše další zhoršování než jakékoliv pozitivní překvapení. Dolar se tak stále nachází ve velmi složité situaci. Přestože v prosinci prudce oslabil, drží si stále až polovinu zisků, které k euru nabral od poloviny minulého roku. Značná část tohoto růstu přitom byla tažena nuceným uzavíráním pozic, které nastalo po vypuknutí finanční krize a přechodem z rizikovějších investic k bezpečným přístavům (americké vládní dluhopisy). Tento trend však v nadcházejících měsících může být díky agresivní měnové politice Fedu na ústupu, což by se mohlo negativně dotýkat právě americké měny, která na jeho základě zpevňovala bez ohledu na horšící se výhlídky pro americkou ekonomiku. Pondělní ráno zatím přineslo jen mírnou volatilitu, když se euro-dolar držel nad supportem 1,3870 EUR/USD a v 8:00 se pohyboval na ceně 1,3911 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)