Ropa
Pokračujícím poklesem, jehož aktuální počátek sahá do poloviny předešlého týdne, můžeme popsat vývoj ceny nejaktivnějšího únorového futures kontraktu na americkou WTI lehkou ropu na burze New York Mercantile Exchange. Příčinou zůstává šířící se negativní nálada ohledně možného vývoje většiny světových ekonomik v letošním roce a především pak s tím spojeného globálního poklesu poptávky po černém zlatě. Jako nedostatečný stimul se jeví i dosavadní snížení limitů denní těžby ropy ze strany organizace OPEC a zdá se, že ani další potenciální snížení nevrátí důvěru investorů ve stabilizaci poptávky. Optimisticky nevyzněly ani ekonomické zprávy tohoto týdne, podle nichž například Spojené státy v měsíci prosinci zaznamenaly nárůst nezaměstnanosti z 6,7 na 7,2 % a naopak propad průmyslové produkce o 2 %, OPEC odhaduje pokles spotřeby jím produkované ropy o 4,2 % na 29,5 miliónů barelů a oslabení celosvětové poptávky po černém zlatě na 85,66 miliónů barelů denně a podle nichž ke konci minulého týdne zaznamenaly komerční zásoby ropy a benzínu v U.S. potřetí za sebou nárůst, celkově o 8,37 a 6,19 miliónů barelů. Cena ropy tak během posledních sedmi dnů oslabila o 4,32 dolarů na uzavírací cenu 36,51 dolarů za barel.
Zlato
Cena zlata zažila hned v rámci první obchodní seance minulého týdne na burze Comex největší propad za posledních 6 týdnů, konkrétně na úroveň 801,5 dolarů za trojskou unci a její oslabování pokračovalo až do pátečního dne. Příčinou byl pokles cen komodit, především pak energií a ropy, jež v tentýž den oslabila o více jak 3,2 $ na barel a hlavně pak posílení amerického dolaru, což snížilo poptávku po zlatě jako formě alternativní investice. Posilování amerického dolaru bylo do největší míry způsobeno obavami investorů ze zrychlujícího propadu americké ekonomiky a jejich snahou o co největší nahromadění likvidních peněžních prostředků. Dolar v rámci minulého týdne vůči euru dočasně upevnil svou pozici na hodnotu 1,3026. Pokles hodnoty eura byl především důsledkem spekulací o nutnosti ECB snížit na podporu evropské ekonomiky základní úrokovou sazbu. To se také stalo a Evropská centrální banka ve čtvrtek snížila zmíněnou úrokovou sazbu o ½ procentního bodu na 2 %. Obrat přišel s poslední obchodní seancí minulého týdne, kdy nejprve došlo k oslabení amerického dolaru a následnému růstu cen akciových indexů, čímž na burzách opadl zájem o prodej zlata kvůli pokrytí ztrát z obchodů na jiných trzích. Páteční obchodní seanci tak nejaktivnější únorový futures kontrakt na burze Comex uzavřel na hodnotě 839,90 dolarů za unci.
Měď
Nepříliš dobrým pro vývoj ceny se minulý týden stal pro nejaktivnější březnový futures kontrakt na měď na burze Comex division New York Mercantile Exchange. Podobně jako u jiných komodit se příčinou stal negativní výhled ekonomické situace mnoha světových ekonomik, především pak Spojených států a Číny. Zpráva společnosti Automatic Data Processing například ukázala, že v prosinci roku 08 přišly Spojené státy vlivem slabé ekonomiky o 693 tisíc volných pracovních míst. Zároveň americké ministerstvo práce a obchodu oznámilo nárůst nezaměstnanosti v U.S. v prosinci na 7,2 %. Druhou ranou do zad ceně mědi zasadila v minulém týdnu zpráva o zrušení plánovaného nákupu značného objemu mědi ze strany jejího největšího spotřebitele, Číny, jež se tímto krokem snaží podpořit situaci domácích hutí. Pro pokračující oslabování zmíněného kovu hovoří také neustále rostoucí objem zásob, monitorovaných burzou London Metal Exchange, naznačující přebytek celosvětové nabídky nad poptávkou. Zatímco v loňském roce vrostly tyto celkově o 72 %, zaznamenaly jen v lednu letošního roku další nárůst o 13 %. Březnový futures na měď oslabil v rámci předešlého týdne na burze Comex o 3,2 centů na 152,75 centů za váhovou libru.
Robert Černík
Colosseum a.s.