Možná však, že se tento setrvalý odliv již poněkud zmenší, protože vlny posledních týdnů byly mimo jiné způsobeny tím, že klienti dostali roční výpisy. Mnozí tak teprve až nyní zjistili, že finanční krize nebyla žádný papírový drak, ale reálný pokles jejich účtů a zareagovali odpovídajícím způsobem. Zřejmě i část klientů jiných fondů – zejména smíšených, se poslední tři týdny potápí o čtvrt miliardy. Nedá mi ale (když jsme u výpisů): ty dostanou i klienti fondů umně zabalených do IŽP – ti se však obvykle z výpisů dozvědí doslova kulový. Pojišťovny mají propracované systémy, jak informace podat tak, aby to podstatné nebylo zřejmé.
Finanční trhy se uklidňují
Nu v tomto týdnu AKAT vydá loňskou statistiku a sečte (tedy odečte) strašidelný zámek roku 2008. K tomu šestinedělí roku 09 přidá (tedy odebere) dalších 6 miliard. Přesto se již občas jakoby mihne světélko naděje. Finanční trhy se uklidňují, 3M LIBOR klesá ke 2 %, náš roční PRIBOR v lednu spadl na 3,45 % (naposledy v létě 2007) a přestože spread od PRIBID je stále vysoký (39 procentních bodů) – trend je jasný. Po dalším razantním snížení repo sazby ČNB z minulého týdne na 1,75 % a s vyhlídkou na další pokles můžeme už klidně vyhlížet roční PRIBOR u 2 % i pod nimi.
To by měla být pro dluhopisové fondy živá voda, jen co se uklidní ratingy. Tam se ale asi dobrých zpráv nedočkáme a např. snížení ratingu Ruska od Fitch na BBB nic dobrého nevěstí. Navíc s výhledem u dlouhodobých závazků negativním, což znamená, že agentura bude vývoj sledovat a bude-li třeba, může sáhnout k dalšímu snížení ratingových známek.
Ty naše největší dluhopisové fondy tak klienty příliš nepotěšily dalším poklesem okolo čtvrt procenta, nu a segment vlastně spasil ING Slovenský dluhopisový, který po přechodu na euro inkasoval krásných 50 milionů korun.
Nevíme také, jak zapůsobí kšaft skupiny šesti evropských bank (italské UniCredit a Intesa SanPaolo, rakouské Erste Bank a Raiffeisen Int., francouzské Société Générale a belgické KBC) k Evropskou unii, aby zorganizovala finanční pomoc zemím na svých východních hranicích, jako je Rumunskou a Ukrajina. Zatím hůř zapůsobila německá ikona Deutsche Bank svou obří a rekordní ztrátou 6 miliard eur.
Světélko naděje na akciových trzích
Banky zatím stále ještě připomínají dračí vejce – nikdo neví, co se z nich vyklube, což jim investoři dávají pěkně sežrat. Včetně volatility doslova od zdi ke zdi, kdy dvouciferné výkyvy jsou denní chleba. Občas přesto světélka začínají blikat i na akciových trzích. Pražská burza konečně trochu přidává alespoň na objemech obchodů, když už se jí nechce růst. To DAX se snaží víc a americké trhy koncem týdně vyloženě překvapily. Zřejmě si investoři už vypěstovali imunitu na špatné zprávy a pokud nejde o vyložený průšvih, tak je prostě ignorují. Nu ale další půlmilion nezaměstnaných v USA za leden – je to moc anebo příliš.
Čeká nás růstová rallye?
A co v Praze? Pavel Hadroušek z burzovní společnosti Fio, jehož nos již několikrát osvědčil své kvality, konstatuje vliv výprodeje akcií ČEZ (–11 % za týden) od ML, což index PX srazilo o víc než 5 % a Prahu jasně odlišilo od okolních trhů (např. DAX +7%), takže větří: „Ať už byl motiv odchodu většího hráče z našeho trhu jakýkoli, vývoj v dalších dnech bude mimořádně zajímavý. Není vyloučené, že světové trhy čeká během února silná růstová rallye a to by v tom byl čert, aby se pražská burza k tomuto vývoji nepřipojila.“ Pražské YTD kolem –15 % zkrátka nemůže být normální. I americké trhy leccos za poslední týden naznačují: DJIA sice jen +3,5 %, ale S&P přes +5 % a Nasdaq dokonce skoro +8 %.
Připravte si slamníky, ať vám surfová vlna neuteče. Možná přijde ještě třetí (poslední) poklesová, ale technickým analytikům nevěří často ani oni sami.