Týden na komoditních trzích

23.02.2009 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nejaktivnější dubnový futures kontrakt na ropu zaznamenal v rámci minulého týdne mírné oslab...

Ropa

 

Nejaktivnější dubnový futures kontrakt na ropu zaznamenal v rámci minulého týdne mírné oslabení, když otevřel pondělní seanci lehce nad hranicí 42 dolarů a uzavřel páteční obchodní seanci na hodnotě 40,03 dolarů za barel. Během prvních 2 dnů oslabil zmíněný futures kontrakt nejprve prudce o téměř 4,5 $ až na hodnotu 37,30 dolarů za barel. Důvodem bylo především očekávání pokračujícího poklesu poptávky po ropě z důvodu prohlubující se recese v U.S., Evropě i Asii, očekávání opětovného růstu komerčních zásob ropy ve Spojených státech o 3,2 miliónů barelů, únorový propad průmyslové výroby ve městě New York ve Spojených státech na nejnižší úroveň od roku 2001 a nakonec také poměrně silná skeptická nálada investorů ohledně účinku doposud posledního záchranného balíčku americké vlády v hodnotě 787 miliard dolarů. V druhé polovině minulého týdne přišel obrat a černé zlato opět posílilo. Oslabení amerického dolaru vůči euru a především pak překvapivý výsledek pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky ohledně vývoje komerčních zásob ropy a benzínu v U.S. byly příčinou posílení ceny dubnového futures kontraktu na WTI americkou lehkou ropu na burze New York Mercantile Exchange o 2,5 $ na uzavírací cenu 40,03 dolarů za barel. Ačkoliv pro týden končící 13.2. hovořily odhady o nárůstu komerčních zásob ropy o 3,2 mil., byl skutečností překvapivě pokles o 138 tis. barelů. Mohlo by se tak zdát, že jistý tlak na vývoj ceny ropy začínají konečně vytvářet lednová snížení těžby ropy ze stranu OPECu o 3,5 %.

 

Měď

 

Pokles ceny znamenal předešlý týden také pro nejaktivnější květnový futures kontrakt na měď na burze Comex division New York Mercantile Exchange, kdy rozdíl mezi otevírací úterní a uzavírací páteční cenou činil 10,4 centů za váhovou libru. Výjimkou byl čtvrteční den, kdy oslabení amerického dolaru vůči euru zvýšilo zájem investorů o komodity, především pak energie a kovy, jako formy alternativních investic. Zbytek minulého týdne představoval pro květnový futures na zmíněný kov největší pokles ceny za poslední téměř 4 měsíce. Hlavní příčinou zůstává klesající poptávka po mědi, používané převážně v automobilovém a stavebním průmyslu. Měsíc leden znamenal pro prodej automobilů v U.S. propad o 37 % na úroveň osmadvacetiletého minima a pro Evropu pak pokles o 27 % na nejnižší úroveň za poslední dvě dekády. Navíc velkoobchodní zásoby mědi monitorované burzou London Metal Exchange pokračují i nadále v růstu a jejich celkový objem se od počátku letošního roku zvýšil již o 55 % na celkových 545,6 tis.metrických tun. Páteční obchodní seanci uzavřel květnový futures oslabením o 5,5 centů na uzavírací cenu 143,30 centů za váhovou libru.

 

Kakao

 

Jeden z nejstrmějších propadů představoval předešlý týden pro květnový futures na kakao na burze ICE Futures U.S., bývalé New York Board of Trade, které za období posledních 4 obchodních seancí oslabilo o 242 dolarů. Za zmíněným poklesem stál především únorový odhad amerického ministerstva zemědělství ohledně letošní úrody kakaa ve státě Pobřeží slonoviny, které je největším pěstitelem zmíněné komodity na světě vůbec. Ten hovoří o předpokladu nárůstu letošní úrody oproti lednovému odhadu o 200 tisíc tun na celkový objem 1,3 miliónů tun. Jako další příčiny můžeme uvést posilování amerického dolaru, v porovnání se stejným obdobím loňského roku stoprocentní nárůst dodávek kakaových bobů do přístavů v Pobřeží slonoviny v týdnu končícímu 15.2. a konečně také v souvislosti s prohlubující se celosvětovou recesí obavy z odlivu poptávky po čokoládě ve Spojených státech a Evropě. Páteční obchodní seanci ukončil květnový futures uzavírací cenou 2430 dolarů za tunu.  

 

Robert Černík

 

Colosseum a.s.

 

Autor článku

Robert Černík  

Články ze sekce: INVESTICE