...EUR/USD, aby následně veškeré své zisky vymazal a uzavřel včerejší obchodování s mírnou ztrátou na ceně 1,3620 EUR/USD. Euro tak včera nedokázalo zaznamenat jasnější růst, a to i přesto, že si akciové indexy ve světě připsaly tučné zisky, když jen americký index DJIA rostl o skokových 6,84% poté, co reagoval na oznámení detailů plánu amerického ministra financí Geithnera, který vyvolal mezi obchodníky nadšení. Jeho prvotní cíl, a to přilákat dostatečně velkou poptávku po toxických aktivech v bilancích amerických bank, se mu totiž podařilo splnit, když nabídnul investorům zajímajícím se o tato aktiva velmi štědré podmínky, v čele s vysokými garancemi od Federální pojišťovny vkladů (FDIC) a možnosti financování od Federálního rezervního systému. Obchodníci se tak včera v reakci na Geithnerův plán pustili do vyhledávání investic s vyšším výnosem, což v minulých měsících svědčilo právě evropské měně. Tentokrát však euro na opětovný příklon k rizikovějším aktivům reagovalo jen vlažně, což vyslalo poměrně jasný signál k obchodníkům na FX, kde dolar zatím stále ještě nesložil své zbraně. Jakkoliv může být dlouhodobější výhled pro americkou měnu díky agresivní politice federálního rezervního systému negativní, faktem zůstává, že euro začíná být po růstu z minulého týdne mírně přeprodané a další růst na páru s dolarem v nejbližších dnech tak může být poměrně problematický.
Z ekonomických dat včerejšek přinesl mezi nejzajímavějšími pouze americké výsledky z trhu s bydlením, které příjemně překvapily, když se únorové počty prodaných již jednou vlastněných domů zvyšovaly nejrychleji za posledních šest let (5,1%) na 4,72 mil., což byl výsledek výrazně nad odhadovanými 4,45 mil. a další údaj, který pomohl sentimentu na akciových trzích. Únorové prodeje navazují na minulý týden zveřejněné výsledky počtu nově udělených stavebních povolenek a nově zahájených staveb, které rovněž příjemně překvapily a oživují tak spekulace o lepšící se kondici amerického trhu s bydlením, který by si v prvním a druhém čtvrtletí tohoto roku měl začít procházet dlouho očekávanou stabilizací.
Dnešní seance nabídne na euro-dolaru několik zajímavých market moverů ať už z eurozóny, tak z USA. Eurozóna zveřejní mezi nejzajímavějšími především výsledky PMI z největších ekonomik a od souhrnného PMI všech šestnáct zemí ve výrobě se v březnu nečeká žádná změna, když by měl zůstat na slabých 33,5b., zatímco pro sektor služeb má tento ukazatel jen nepatrně růst o dvě desetiny na 39,4b. V případě slabších výsledků (alespoň o 2b.) dnes společná měna může na tato čísla reagovat poměrně citlivě, když by obchodníci po několika růstových dnech dostali opět důvod k jejímu prodeji a korekci dřívějších zisků. Ve Spojených státech se pak mezi nejzajímavější zařadí projev Bena Bernanka a Tima Geithnera na půdě Sněmovny reprezentantů, kde se bude mluvit o problémové pojišťovně AIG a zřejmě i o včerejších detailech plánu na vykupování nekvalitních aktiv z bilancí amerických bank. V 8:00 se euro na páru s dolarem prodávalo na ceně 1,3637 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)