Prudký pokles cen kávy

26.04.2002 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Káva arabica obchodovaná na Coffee, Sugar & Cocoa Exchange ve čtvrtek prudce oslabovala, když spekulanti likvidovali své dlouhé pozice.

Káva arabica obchodovaná na Coffee, Sugar & Cocoa Exchange ve čtvrtek prudce oslabovala, když spekulanti likvidovali své dlouhé pozice. Trh se tak dostal na nejnižší úroveň za téměř sedm týdnů. Medvědí nálada začala na trhu panovat hned od zahajovacího zvonění, když aktivní červencový futures kontrakt otevřel gapem směrem dolů. Tento gap pak nebyl v průběhu dne vyplněn. Od poloviny května začne v Brazílii, největším světovém vývozci kávy, sklizeň její letošní úrody. Podle posledních odhadů výše této úrody dosáhne okolo 45 milionů žoků, což by stačilo k uspokojení poptávky po kávě ve Spojených státech na více než dva roky. Brazilský vládní odhad počítá s produkcí mezi 37,6 - 39,6 miliony žoky. Tento odhad je však již několik měsíců starý a nový bude zveřejněn v červnu. Od začátku roku brazilská měna oslabila vůči americkému dolaru o 2,4 procenta. Včera pak brazilský real poklesl vůči dolaru počtvrté za pět obchodních seancí. Oslabující měna tak nahrává brazilským exportérům a může zapůsobit jako katalyzátor ke zvýšení prodejů do zahraničí.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.