Neočekávané zvýšení zásob ropy

01.05.2002 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Včera během denní seance cena ropy na New York Mercantile Exchange poprvé za čtyři obchodní dny klesla. Aktivní červnový futures kontrakt oslabil o 28 centů a uzavřel na 27,29 dolarech za barel.

Včera během denní seance cena ropy na New York Mercantile Exchange poprvé za čtyři obchodní dny klesla. Aktivní červnový futures kontrakt oslabil o 28 centů a uzavřel na 27,29 dolarech za barel. Po ukončení denní seance pak vydal Americký ropný institut (API) svou pravidelnou zprávu o stavu amerických zásob. Očekávalo se, že report přinese snížení výše zásob ropy v rozmezí 1,4 - 2 miliony barelů. Skutečnost ovšem byla naprosto odlišná. Ukázalo se totiž, že americké zásoby ropy v minulém týdnu zaznamenaly svůj největší letošní růst, když posílily o 7,62 milionů barelů na hodnotu 325,6 milionů. Většina tohoto nárůstu, 6,59 milionů barelů, byla zaznamenána ve státech podél Golfského pobřeží, kde jsou také koncentrovány americké rafinérie. Dovoz ropy se pak podle API zvýšil v průměru o 851 tisíc barelů denně a dosáhl 9,99 milionů barelů denně.  Za tímto nárůstem může stát příjezd tankerů z Venezuely, jež byly zdrženy osmidenní stávkou tamních pracovníků v ropném průmyslu. Stávka byla ukončena 12. dubna.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.