CME zažila nejrušnější měsíc

02.05.2002 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Přední americká derivátová burza Chicago Mercantile Exchange zažila v dubnu nejrušnější měsíc v historii. Investoři se především zajišťovali proti dalším krokům centrální banky Federal Reserve.

Přední americká derivátová burza Chicago Mercantile Exchange zažila v dubnu nejrušnější měsíc v historii. Investoři se především zajišťovali proti dalším krokům centrální banky Federal Reserve. S přicházejícím oživením se totiž očekává, že banka začne zvyšovat úrokové sazby. Na burze tak bylo za měsíc zobchodováno 43,7 milionů kontraktů, což představuje meziroční nárůst o 37 %. V porovnání s březnem šlo o 5,3 % vzestup. Největší podíl na rekordu měl tříměsíční eurodolar, který představuje úrokovou míru z depozita 1 milionu dolarů. Tento na světě nejobchodovanější kontrakt se používá především pro zajištění úrokového rizika. Americká centrální banka na podporu ekonomiky snížila od roku 2001 úrokové sazby celkem jedenáctkrát. Nyní se očekává, že nejpozději do konce léta dojde po dlouhé době k prvnímu zvýšení. Celkový objem zobchodovaných futures kontraktů na eurodolar dosáhl 17,9 milionů. Všech kontraktů na úrokové sazby se zobchodovalo 27,3 milionů. Pokud zhodnotíme objem obchodování od počátku roku, zjistíme, že došlo k meziročnímu vzestupu o 32 % na 164,2 milionů kontraktů. Obchodování v rámci elektronického systému burzy Globex se ve stejnou dobu dokonce zvýšilo o 90 % na 43,2 milionu kontraktů.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.