...o 73,7 tis. na 1,46 mil., což je výsledek výrazně lepší než původní odhady trhu, které počítaly s číslem kolem 117 tis. a zároveň údaj daleko pod únorovými výsledky, kdy se počty nových žadatelů o podporu zvyšovaly o skokových 136,6 tis. (revize ze 138,4 tis.). Jak ale dnes uvedla britská statistická kancelář, řady nezaměstnaných se i nadále rapidně rozšiřují, když se celkový počet zvyšoval o 177 tis. na 2,10 mil., což posunulo míru nezaměstnanosti z únorových 6,5% až na 6,7%. Přestože dnešní výsledky dokázaly překvapit nižším než odhadovaným růstem počtu nových žadatelů o podporu, trend v růstu nezaměstnanosti bude pokračovat v dynamickém růstu i v nadcházejících měsících, když slábnoucí zahraniční a domácí poptávka nutí firmy k úsporám a propouštění. Jak navíc nedávno uvedl jeden z členů MCP David Blanchflover, celkový počet nezaměstnaných může v příštím roce přesáhnout 3 mil. osob. Společně s těmito čísly dnes Britská statistická kancelář zveřejnila také únorovou dynamiky růstu průměrné mzdy a bonusů, které se meziročně v posledních třech měsících zvyšovaly pouze o 0,1%, což bylo daleko za lednovým růstem o 1,4% a výrazně pod očekávaným růstem o 1,2%. Nejpomalejší růst od roku 1991, kdy se s měřením tohoto ukazatele začalo, je přímým důsledkem nižších bonusů, a to zejména ve finančním sektoru. Po ošetření od složky bonusů pak mzdy rostly v únoru o 3,2%, tedy o tři desetiny pomaleji než v lednu.
I když březnové počty nově podaných žádostí o podporu byly nižší, libra na tato čísla reagovala oslabením, když obchodníci nevěří tomu, že by se situace na trhu práce měla v nejbližších měsících jakkoli obracet k lepšímu. K oslabení libře navíc dopomohly také další čísla, která přišla v průběhu dopolední seance, a to zejména březnový růst peněžní zásoby (M4), který zůstal nečekaně na nule (oček.: +1,2%) a zadluženost veřejného sektoru, která v březnu rostla oproti únoru více než dvojnásobně (+19,1 mld. liber). Libře nepomohly ani zveřejněné minutes z posledního zasedání BoE, ze kterých vyplynulo, že členové MPC hlasovaly jednomyslně ve prospěch podržení sazeb beze změny na 0,50%, přičemž ze závěrů jejich diskuse zároveň vyplynulo, že vidí určité náznaky oživení na úvěrových trzích a stabilizace na trhu s bydlením.
V 11:20 se libra prodávala na páru s dolarem na ceně 1,4542 GBP/USD a jen od rána již ztratila 0,9% ze své hodnoty. K euru pak slábla na 0,8887 EUR/GBP, což posílá úterní ztrátu na 0,8%. Obchodníci na librových párech nyní vyčkávají na zveřejnění rozpočtu na rok 2009, ve kterém by mělo britské ministerstvo financí představit rekordní deficit, který by mohl dosahovat až 200 mld. liber.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)