Forex: Čtvrteční dění na trhu

21.05.2009 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Včerejší obchodování začalo znovu poměrně optimisticky poté, co Bank of America již v úterý v noci oznámila, že získala pomocí emise akcií...

...dodatečných 13,5 mld. dolarů, které ji poslouží k částečnému naplnění požadavků stress testu, podle jehož výsledků musí do půl roku navýšit svůj kapitál o 34 mld. dolarů. Úspěch americký bank při získávání nového kapitálu je zprávou o rostoucí důvěře obchodníků v bankovní sektor a tak to byly včera právě akcie finančních institucí, které znovu táhly akciové indexy (zejména v Evropě) výše, když si například německý DAX připisoval 1,60%. Dobré zprávy však včera nepřicházely pouze z korporátního sektoru. Velmi pozitivně přijali obchodníci především slova amerického ministra financí Geithnera, který před senátním výborem po bankovnictví řekl, že se americký finanční sektor začíná uzdravovat, a to i díky krokům, které v posledních měsících dělala americká administrativa. Poměrně optimisticky se pak Geithner vyjádřil také na adresu americké ekonomiky, což mělo včera velmi negativní dopad zejména na americký dolar, který pod tíhou příznivého sentimentu oslabil na páru s eurem až na své čtyřměsíční minimum. Náladu obchodníků však ve večerních hodinách přeci jen částečně zkazila americká centrální banka, která nabídla zápis ze svého posledního zasedání. V tom revidovala své odhady vývoje HDP v roce 2009, který by měl podle střední hodnoty projekce zaznamenat kontrakci o 1,7%, zatímco ještě v lednu Fed počítal s kontrakcí pouze o 0,9%. Přestože členové FOMC ve své poslední diskuzi nad sazbami poukazovali také na lepšící se domácí data a pozvolnou stabilizaci americké ekonomiky, revize výhledu pro HDP nakonec dolehla na akcie, které v USA (S&P500) uzavřely mírně v červených číslech (-0,51%).

Dnešní obchodování by se mělo nést alespoň v průběhu dopolední seance v o něco klidnějším duchu, když jsou z důvodu svátku uzavřeny trhy jak v Německu, tak ve Francii. Přesto přinese čtvrtek z eurozóny několik důležitých fundamentů, přičemž mezi ty hlavní se zařadí zejména výsledky PMI pro výrobní sektor a sektor služeb. Ten by měl v zemích evropské šestnáctky stoupat již potřetí v řadě, když obchodníci od PMI ve výrobě čekají růst z dubnových 36,8b. na 38,4b., zatímco ve službách by měl stejný ukazatel růst ze 43,8b. na 44,3b. Ještě větší market mover si však dnes pro obchodníky nachystá Velká Británie, která v 10:30 zveřejní dubnové maloobchodní prodeje, které by měly podle většinového konsenzu po březnovém růstu o 0,3% stoupat tentokrát o 0,5%. Ve stejný čas pak navíc Británie zveřejní ještě čtvrtletní (1Q) dynamiku růstu podnikových investic (oček.: -4%, předch.: -1,5%) a květnové tempo růstu peněžní zásoby (M4)(oček.: +0,5%, předch.: +0,2%). Odpolední obchodování nabídne mezi prvními čísla z Kanady, v podobě výsledků velkoobchodního prodeje (oček.: -0,8%, předch.: -0,6%), na které pak ve 14:30 naváží v USA pravidelné počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 630 tis., předch.: 637 tis.). Později odpoledne (16:00) se pak obchodníci dočkají květnového Philly Fed indexu, měřícího aktivitu výrobního sektoru v philadelphském okrsku Federálního rezervního systému (oček.: -19,2b., předch.: -24,4b.) a ve stejný čas se svým projevem ve Washingtonu vystoupí ještě americký ministr financí Tim Geithner, což bude zároveň poslední zajímavější fundament z USA pro tento den.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Autor článku