Forex: Britská libra i přes lepší data zlikvidovala část ze svých pozic

08.06.2009 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Britská libra nabídla v minulém týdnu sérii několika velmi dobrých ekonomických dat, přesto se nakonec nedokázala vyhnout velmi silnému výprodeji na...

...páru s americkým dolarem, který k libře umazal podstatnou část svých dřívějších zisků. Velmi optimisticky v minulém týdnu vypadaly především výsledky britského PMI pro výrobu, stavebnictví i služby, který v květnu pokračoval ve svém již tři týdny trvajícím růstu. Zatímco PMI ve výrobě překonal očekávání a dostal se až na 45.1b., ve stavebnictví se stejný ukazatel, který ještě začátkem roku dosahoval rekordně nízkých 27,8b., dostal až na 45,9b. V obou sektorech je tak kontrakce výrazně nižší než tomu bylo ještě před několika málo měsíci. Velké překvapení přišlo také z sektoru služeb, který je podle květnového PMI zpět v pásmu expanze, když rostl až na 51,7b. a je tak v zemích G7 jediným, který po silném útlumu začíná znovu růst. Na lepší časy se navíc zdá se začíná blýskat na trhu s bydlením, kde podle průzkumu Halifax Bank of Scotland v květnu nečekaně rostly ceny domů, a to hned o 2,6%. Britská ekonomika tak zdá se v prvním čtvrtletí tohoto roku dosedla na své dno a je na cestě k pozvolnému zotavení, i když to bude skutečně jen velmi zdlouhavým procesem. Bez zajímavosti pak nezůstalo ani zasedání Bank of England, ta však nakonec nepřekvapila, když ponechala sazby beze změny (0,50%) a potvrdila svůj závazek nakoupit vládní gilty v objemu 125 mld. liber.

Ani tyto výsledky však ztrátám libře na páru s dolarem zabránit nedokázaly, když americká měna využila vysokých ztrát z minulých týdnů a zahájila korekci. K té pak navíc libře pomohla i nestabilita na domácí politické scéně, která vyústila až ve výměnu části vládního kabinetu a spekulace na rezignaci ministerského předsedy Browna, která libru tvrdě zasáhla i přesto, že ji v zápětí brownova kancelář označila za nesmyslnou. Libře příliš nepomohlo ani oznámení investičního fondu emirátu Abú Dhabí, který se rozhodl ve velkém prodávat akcie domácí banky Barclays. Zatímco tak k dolaru libra slábla, k ostatním měnám si ale své pozice více méně udržela. K euru se například po prolomení supportu na ceně kolem 0,8715 EUR/GBP a pádu až na 0,8570 EUR/GBP, nakonec dokázala vrátit zpět nad hranici 0,87 EUR/GBP, nad kterou také minulý týden uzavřela. Na páru s japonským jenem pak uzavřela silnější až nad hranicí 157 GBP/JPY, a to i přesto, že si britský akciový index FTSE100 prošel mírným výprodejem, který táhly především akcie tamních bank.

Nový týden nabídne z Británie mezi nejzajímavějšími čísly dubnové výsledky obchodní bilance a především dubnovou průmyslovou produkci. Ta by měla zaznamenat kontrakci o 0,1%, jakýkoliv lepší výsledek však tentokrát může oslabené libře pomoci k dolaru zlikvidovat část ze svých ztrát. V případě, že bude sentiment na akciových trzích pozitivní, britská měna má nadále potenciál růst, když má otevřený stále poměrně široký prostor, protože je k dolaru v porovnání s minulým rokem stále velmi ztrátová. Pondělní ráno zatím vypadá v Asii optimisticky (Nikkei225 +1,08%), přesto libra zůstávala pod mírným tlakem na ceně 1,5891 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brycht@xtb.cz)

Autor článku