...slábnul o 0,9%, aby konec týdne uzavřel na ceně 1,4069 EUR/USD. Ani v minulém týdnu však přes své ztráty americká měna nezaznamenala výraznější vybočení z trendu ve kterém se drží již od konce minulého měsíce, když si prochází konsolidací a stabilizací vysokých ztrát, které nabrala k euru poté, co v květnu neudržela silnou hranici 1,3730 EUR/USD, která je nyní spodní stranou pásma, ve kterém se evropská měna v posledních týdnech pohybuje. Minulý týden přitom rozhodně nebyl chudý na data a nabídnul jak z Evropy, tak především z USA několik velmi zajímavých market moverů. V Evropě euru pomohly výsledky německého indexu IFO, který překvapil růstem až na 85,9b. (oček.: 85,1b.), zatímco smíšené dojmy zanechaly slabší výsledky PMI a nečekané snížení objemu nových průmyslových objednávek. Výsledky nových objednávek pak přinesly v polovině týdne také Spojené státy, kde jejich objem v květnu nečekaně rostl o vysokých 1,8% (oček.: -0,6%) a charakter silného fundamentu pak mělo také středeční zasedání Fedu. To nepřineslo žádný náznak toho, že by Fed chtěl dále rozšiřovat program na vykupování cenných papírů, na druhou stranu potvrdilo očekávání, že americká centrální banka hodlá držet základní sazbu i nadále dostatečně dlouhou dobu na dostatečně nízkých úrovních (0,25%), což rozprášilo spekulace některých obchodníků, podle kterých by mohla již koncem tohoto roku začít se zvyšováním sazeb.
Dolaru ze začátku týdne pomáhala především nervozita obchodníků a výprodej na akciových trzích, který byl velmi silný především v pondělí. Většinové obavy se však podařilo rozptýlit i díky výsledkům několika aukcí amerických vládních dluhopisů, které přilákaly opět vysokou poptávku, což následně svědčilo i akciovým indexům a celkové stabilizaci napjaté situace ze začátku týdne, kdy obchodníci vybírali zisky a likvidovali část pozic z minulých měsíců. Právě díky této stabilizaci nervózní nálady a návratu chuti investovat do rizikovějších aktiv, tak euro nakonec získalo pevnější půdu pod nohama, kterou pak vyztužily i další hlasy z Číny zpochybňující sílu dolaru jako světové rezervní měny a volající po vytvoření alternativy, kterou by podle nejvyšších čínských představitelů a guvernéra tamní centrální banky mohlo být například SDR.
Nový týden nabídne z Evropy i z USA několik silných market moverů, které mají potenciál velmi výrazně rozvlnit kurz euro-dolaru, a to až tak že se může vychýlit z poměrně ustálených vod pásma konsolidace. Evropa nabídne ve středu výsledky z Německého trhu práce a červnový CPI, tím hlavním však bude až čtvrteční zasedání ECB. Ta by měla opět ponechat sazby na 1% a tak se pozornost všech obrátí opět zejména na následující tiskovou konferenci, na kterou je evropská měna vždy velmi citlivá. Pokud šéf banky znovu potvrdí záměr pokračovat ve statu quo (což očekáváme), euru to může částečně pomoci. S dolarovou stanou kotace pak budou v průběhu nadcházejících dnů nejvíce hýbat především zveřejněné výsledky červnového ISM a spotřebitelské důvěry a společně s nimi pak především ve čtvrtek výsledky z pracovního trhu, v podobě červnových NFP. Od těch trh čeká propad zaměstnanosti v nezemědělských sektorech o 375 tis., což je sice horší výsledek než květnový propad o 345 tis., přesto ale podstatně lepší údaj než například v dubnu, kdy se zaměstnanost snižovala o 504 tis. osob.
Dnes ráno americký dolar dokázal zlikvidovat část ze svých pátečních ztrát a dokonce se dostal i zpět pod hranici 1,40 EUR/USD. Také do dalších dnů by podle nás euro-dolar mohl pokračovat v konsolidaci s riziky spíše na straně silnějšího dolaru, i když především čtvrteční seance může být co do volatility na tomto páru velmi silná. V 8:20 se dolar k euru prodával na ceně 1,3990 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)