Globální akcie měřené indexem MSCI World v lokálních měnách od začátku června stagnují. Napřed mírně klesaly, poté mírně rostly. První polovina měsíce byla bez významnějších pohybů. Nejvíc překvapilo Japonsko, kde akciové trhy rostly rychleji než v ostatních regionech, což se již dlouho nestalo. Japonská vláda ohlásila, že začne nakupovat akcie, pokud by se trhy ještě propadly.
Akcie - zasloužený odpočinek
Akcie si daly po několika měsících růstu odpočinek. Investoři si nejsou jistí, zda fundamentální data z ekonomiky ospravedlňují další růst nebo dokonce část letošního růstu.
Dluhopisy - očekávání inflace
Mnohem zajímavější věci se odehrály na dluhopisových trzích. Do centra pozornosti se dostalo očekávání globální inflace. Relativně dobrá makroekonomická data dala naději na ústup hospodářské recese, ale zároveň s sebou přinesla strach z inflace a otázku, kdy začnou centrální banky zvyšovat úrokové sazby a přestanou s kvantitativním uvolňováním. Futures predikují začátek zvyšování úrokových sazeb Fedem ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.
Trhy se bojí postupného vzniku inflační spirály, přestože zatím je inflace velmi nízká, ve většině rozvinutých zemí se pohybuje kolem nuly.
Existují argumenty, že inflace se nerozjede ani po návratu světové ekonomiky k růstu. Ve světovém hospodářství je nyní k dispozici nezvykle velká nevyužitá produkční kapacita. Například v USA se odhaduje podíl nevyužité kapacity v průmyslu na více než 30 %. Také mzdy by neměly výrazněji růst. Zaměstnanci jsou ochotněji než v minulosti přistupovat na zmrazení mezd. Berou to jako menší zlo než propuštění nebo krach firmy. Jako silný argument pro růst inflace je ale vnímán růst cen komodit, zejména ropy.
Inflační očekávání investorů se přímo promítají do výnosu desetiletého státního dluhopisu USA. Ten se přiblížil a krátce překročil hranici 4 %. Na začátku června přitom byl přitom výnos 10letého dluhopisu 3,5 %. Skok o několik půl procenta během deseti dnů signalizuje rostoucí inflační očekávání investorů. Fed bude muset jako vždy balancovat mezi dvěma zly. Inflaci se snažil v uplynulých měsících vyvolat. Otázkou je, zda se to už povedlo nebo ne. Vyšší výnosy na státních dluhopisech mimo jiné zvýší úroky na hypotékách, což by mohlo ekonomiku stáhnout tam, odkud se ji snaží Fed několik měsíců vytáhnout. S brzkým zvýšením úrokových sazeb ze strany Fedu se v brzké době nepočítá. Evropská centrální banka i Bank of England nechaly na posledním zasedání úrokové sazby beze změny.
Korunové státní dluhopisy podobně jako dluhopisy rozvinutých zemí v první polovině června mírně ztrácely.
Komodity - hrozba drahé ropy
Cena komodit roste hnána nahoru očekáváním hospodářského růstu. Ropa na krátký čas pokořila 73 USD za barel a je oproti minimům z počátku letošního roku o téměř 100 % dražší. Ekonomové se obávají, že drahá ropa zadusí návrat světové ekonomiky k růstu. Mezinárodní energetická agentura (EIA) zvedla svůj odhad poptávky po ropě v letošním roce. Důvodem jsou podle ní pozitivní signály z ekonomiky. Prohlášení EIA pomohlo ropě ještě o kousek výše.
Vedle ropy rostla také cena téměř všech ostatních obchodovaných komodit. Komoditní index S&P GSCI je nejvýše za uplynulých osm měsíců a o 37 % výše oproti začátku letošního roku.
Na zlato působí v poslední době dva protichůdné faktory. Pokles rizikové averze vede ke stahování peněz ze zlata do jiných typů aktiv. Strach z inflace přitahuje investice do zlata. Během první poloviny června ale cena zlata spadla z 980 USD za trojskou unci na 940.
Měny - stabilita pokračuje
Vůči euru nemá česká koruna v uplynulých 3 měsících žádné výraznější pohyby, což kontrastuje s obdobím před tím. Oproti dolaru od konce dubna mírně posiluje.
Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 12/2009