...obchodování na akciových trzích, které v Evropě zahájily úterní seanci v zelených číslech, aby se v odpoledních hodinách krátce dostaly zpět do plusu a poté uzavřely s mírnými ztrátami. Evropě tak německý DAX zakončil úterní seanci níže o 0,40%, zatímco ve Spojených státech klesal americký S&P500 o 0,22%. Včerejší seanci nastartovaly zprávy z Francie, kde tamní největší banka BNP Paribas oznámila, že má v plánu získat pomocí emise akcií dodatečných 4,3 mld. euro, aby tak mohla splatit vládní půjčku, kterou dostala v době, kdy vrcholila finanční krize. BNP je dosud poslední z řady Bank, které oznámily, že pracují na plném splacení svých závazků vůči vládě, což včera pomohlo akciím banky růst o 2,35%.
Z ekonomických dat včerejší obchodování v Evropě příliš důležitých výsledků nepřineslo, a tak se obchodníci zaměřili především na odpolední seanci, která nabídla výsledky amerického Case-Shillerova indexu, společně s indexem spotřebitelské důvěry. Ceny domů ve dvaceti největších amerických metropolích podle C-S indexu zaznamenaly další meziměsíční nárůst, když se v červenci zvyšovaly o velmi slušných 1,6%, což bylo ještě o dvě desetiny rychleji než v minulém, a o procento více než v předminulém měsíci. S výjimkou dvou tentokrát rostly ceny domů ve všech měřených metropolích, přičemž nejvyššího meziměsíčního zvýšení se dočkaly v Mineapolis, kde rostly o skokových 4,6%. Včerejší čísla z trhu s bydlením jsou proto dalšími v řadě, která potvrzují, že se situace v tomto těžce zasaženém sektoru americké ekonomiky začíná stabilizovat. To je jasně patrné také z vývoje meziročního ukazatele, který v červenci vykázal propad cen pouze o 13,3%, což je výrazně lepší výsledek než ještě před čtyřmi měsíci, kdy se ceny domů meziročně snižovaly o 19%.
Příznivý dojem, který za sebou červencový C-S index zanechal, se však rychle rozplynul poté, co přišly na řadu mnohem aktuálnější výsledky, podle kterých se v září nečekaně zhoršila americká spotřebitelská důvěra. Podle indexu Conference Board, totiž zářijová důvěra klesala z 54,5b. na 53,1b., což byl výsledek výrazně horší, než s jakým počítal většinový konsenzus analytiků (57b.). Slabší zářijová data jsou podle našeho názoru výsledkem výpadku šrotovací prémie, která uměle zvyšovala americkou poptávku a která vyprchala již v minulém měsíci. Horší výsledky spotřebitelského sentimentu navíc má na svědomí také vysoká míra nezaměstnanosti, která se v srpnu vyšplhala na 9,7% a která pravděpodobně o další desetinu rostla také v září.
Mix dobrých a špatných zpráv včera přispěl k poněkud smíšené náladě, která přetrvávala nejen na akciových trzích, ale také na trzích s dluhopisy. Ty po několikadenním růstu nakonec zakončily včerejší obchodování v červených číslech. Korekce však byla jen malá a tak se výnos z desetiletých T-Notes zvyšoval o 1,1bsp. na 3,292%, zatímco u dvouletých splatností rostl o 2,4bsp. na 1,012%.
Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE...