Ropa
Z počátku nárůstem nad hodnotu 78 dolarů za barel, nejvyšší za poslední dva týdny, a následným oslabením pod 75,50 USD za barel, můžeme v krátkosti popsat vývoj ceny WTI americké lehké ropy na burze New York Mercantile Exchange v minulém týdnu. Nejdůležitějším faktorem počátečního růstu ceny černého zlata byl oslabující americký dolar. Ropa se tak dočasně zotavila z propadu ceny pod 72,5 dolarů za barel z předešlého týdne, způsobeného krizí kolem splácení dubajského dluhu. Jedním z důvodů následujícího poklesu ceny ropy byly výsledky pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky ohledně vývoje komerčních zásob ropy v U.S. Ty, oproti očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg, vykázaly nečekaný nárůst zásob ropy o téměř 2,1 mil. barelů a nárůst zásob benzínu o téměř 4 milióny barelů. Zásoby černého zlata tak ve Spojených státech dosáhly nejvyšší úrovně od srpna 09. Hlavním faktorem, jež na konci týdne potvrdil konečný pokles ceny ropy, se stala statistická zpráva, jež ve Spojených státech v měsíci listopadu odhalila nečekaný pokles nezaměstnanosti o 0,2 %. Následné prudké posílení amerického dolaru pak bylo důvodem poklesu nejaktivnějšího lednového futures kontraktu na ropu na burze Nymex na uzavírací cenu 75,47 USD za barel.
Měď
Nárůst na hodnotu 14-ti měsíčního maxima zaznamenal v rámci minulého týdne nejaktivnější březnový futures kontrakt na měď na burze Comex division New York Mercantile Exchange. Hlavními důvody byly oslabení amerického dolaru, jež zvýšilo poptávku po kovech a energiích obecně a zprávy o nejrychlejší expanzi průmyslové výroby v Číně za posledních pět let. Počtvrté za sebou expandovala podle posledních zpráv v měsíci listopadu také průmyslová výroba ve Spojených státech, jež jsou po Číně druhým největším spotřebitelem mědi na světě. Růstu ceny mědi pomohla v minulém týdnu také predikce zvýšené poptávky po mědi pro příští rok uveřejněná společností Goldman Sachs. Následující pokles ceny mědi byl pak v druhé polovině minulého týdne způsoben především zprávou o neočekávaném zpomalení v odvětví služeb ve Spojených státech a pátečním prudkým posílením americké měny, kdy americký dolar index, poměřující dolar vůči koši šesti hlavních světových měn zaznamenal nárůst o 1,6 %. Poslední obchodní seanci minulého týdne pak březnový futures kontrakt na měď uzavřel na burze Comex cenou 323,75 centů za váhovou libru.
Cukr
Podobně jako u kontraktu na měď se v rámci předešlého týdne vyvíjela cena nejaktivnějšího březnového futures kontraktu na cukr na burze ICE Futures U.S., bývalé New York Board of Trade. Posilování cukru bylo z počátku podpořeno především poptávkou z Indie, jež je největším spotřebitelem zmíněné komodity na světě, z Pákistánu a Egypta, poklesem hodnoty amerického dolaru a spekulacemi ohledně plánovaného importu 500 tisíc metrických tun cukru do Indonésie. Růst ceny cukru na hodnotu více jak dvoutýdenního maxima podpořily zároveň spekulace, podle nichž produkce cukru v Indii ve stávajícím marketingovém roce, jež začal 1.října, dosáhne celkově nižšího objemu, než o kterém hovořily dosavadní odhady. Pokles ceny cukru na hodnotu 22,52 centů za libru na konci minulého týdne byl pak důsledkem pátečního prudkého růstu hodnoty amerického dolaru.
Robert Černík
Colosseum a.s.