Kapitálové trhy 43. týden - souhrn

25.10.2002 | , Finance.cz
INVESTICE


Podniková sféra určuje trend. V uplynulém týdnu určovala vývoj podniková sféra se svými hospodářskými výsledky a dalšími zprávami o budoucnosti firem....

Vývoj obchodování na kapitálových trzích ve dnech 21. - 25. 10. 2002

Spojené státy

  • Pondělní obchodování na amerických trzích navázalo na trend z předešlého týdne. Všechno však nebylo tak jasné od začátku. Hlavní indexy otevřely v záporných hodnotách po nepříznivých zprávách od Microsoftu, který přišel s tím, že dobré výsledky, které ohlásil na konci na konci týdne, nemusí být v dalších kvartálech udržitelné. Nepříznivě působily i downgrady na Merck, Yahoo, Texas Instruments a zveřejněný indikátor Leadinq Indicators, který v souladu s očekáváním poklesl o 0,2%, což je čtvrtý pokles v řadě. Po hodině však hlavní indexy začaly růst a kolem poledne už byly v kladných hodnotách. Těžko identifikovat zjevnou příčinu tohoto růstu. Před otevřením ohlašovaly své výsledky Lexmark International a Minnesota Mining and Manufacturing, které byly lepší než očekávání, ale těžko odstartovaly růst v půli seance.
  • I když v úterý existovala snaha tlačit trhy na vyšší hodnoty, investoři realizovali zisky a trhy skončily v červených číslech. Pokles trhů vedly farmaceutické tituly poté, co Johnson & Johnson zveřejnil odpověď regulačního orgánu ve věci žádosti o povolení prodeje nového výrobku. Wyeth a Pharmacia Corp. propadaly po zveřejnění kvartální ztráty. Výsledek byl horší než očekávání. McDonald's ohlásil relativně dobré výsledky a tak posiloval o 3,55%, nicméně společnost prohlásila, že v konečném důsledku otevře letos méně poboček restaurací a naopak zvýší výdaje na renovace stávajících a výdaje na reklamu. Dalším titulem, který ohlásil lépe byla telekomunikační společnost AT&T.
  • Středeční obchodování na amerických trzích začalo poklesem. Důvodem byly opět slabé výsledky oznámené předcházející den po zavření hlavních trhů. Po slabém výhledu do dalšího kvartálu od Texas Instruments, s podobným scénářem přišel i polovodič KLA-Tencor. Avšak celý polovodičový sektor dokázal počátečný ztráty umazat a skončil výrazně v plusu a spolu se softwarem, který byl povzbuzen silnými výsledky Computer Associates, a počítačovým hardwarem se staly "tahouny" Nasdaqu. Zvrátit negativní otevření pomohly i lepší než očekávané výsledky chemičky DuPont a papírenského gigantu International Paper a dobré výsledky pivovaru Anheuser-Busch. Slabými obory se však ukázaly po předcházejícím silném růstu telekomunikace. Do poklesu se dostaly také farmacie a finanční sektor díky Citigroup.
  • Americké trhy ve čtvrtek korigovaly předchozí zisky, když převládl názor, že nárůst v posledních dvou týdnech poslal akcie příliš vysoko. Viacom Inc. a International Paper oslabily, když analytikové doporučili prodej těchto titulů. Duke Energy Corp. oslabil poté, co oznámil, že očekává nižší zisk než původně deklaroval. Výrazně propadal Dow Chemical Co., když soud rozhodl, že společnost je zodpovědná za úmrtí v "azbestové" kauze. Ze stejných důvodů oslabovaly akcie 3M. Tyco posilovalo, když právník D. Boies, který dohlíží na probíhající audit společnosti, prohlásil, že audit je z 60% hotový a že neočekává, že odhalí "velkou defraudaci".
  • V pátek byla oznámena hodnota objednávek na zboží dlouhodobé spotřeby za měsíc září, jehož očekávaná hodnota byla -1,8%. Pozitivní zprávou pro trhy bylo ohlášení hospodářských výsledků společnosti Amazon.com, světové jedničky na poli internetového retailu, která vykázala ztrátu 35 mil USD (9 centů na akcii), což představuje meziročně výrazné zlepšení oproti ztrátě ve výši 46 centů na akcii.

Evropa

  • Evropským kapitálovým trhům se vstup do nového týdne vydařil. Německý DAX posílil o 3,76%. Hlavní podíl na tom měli společnosti Ericsson (zlepšeno investiční doporučení) a E.ON, jejíž růst podpořily zprávy o akvizici britské divize společnosti TXU Europe za 2,9mld EUR. Naopak nedařilo se společnosti Bayer, která čelí v USA 3.500 žalobám kvůli vadnému léku proti cholesterolu Baycol. Díky negativnímu ohlášení výsledků Texas Instrument se dostaly v úterý evropské technologické tituly pod tlak. Propad vedly akcie Infineonu, Epcosu, Sapu a Siemensu. Oslaboval po downgradu od Merrill Lynch i celý bankovní sektor. A ani další den nedošlo k pozitivnímu obratu. Ten nastal až ve čtvrtek, kdy pozitivní závěr na amerických trzích způsobil na evropských trzích růstovou euforii a růst technologických titulů. Avšak v pátek následovala korekce předchozího růstu.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.