...provedla změnu v prosinci 2008, snížila úrokovou sazbu o desetinu procentního bodu a navrhla stimulační opatření.
V prohlášení zaznělo, že se ekonomika zlepšuje hlavně kvůli fiskálním a monetárním stimulům doma i v zahraničí, stále však chybí dostatečný impulz trvalého oživení soukromé spotřeby. Bude proto dlouhodobě podporovat uvolněnou měnovou politiku. Pro ekonomiku platí kritická výzva překonat deflaci a nastoupit dráhu udržitelného růstu s cenovou stabilitou. Japonská vláda několikrát centrální banku vyzvala aby přijala mimořádná opatření.
Očištěné spotřebitelské ceny v prosinci klesaly o 1,2%, deset měsíců po sobě a zaznamenaly největší propad od roku 1970. V roce 2009 se spotřebitelské ceny Japonska snížily o 1,4% a byla to první záporná hodnota od roku 2005.
BOJ ponechala hodnocení ekonomiky beze změn. Deflační tlaky by mohly na počátku fiskálního roku postupně oslabovat v důsledku rostoucích cen ropy. V lednu proto BOJ vzestupně revidovala očištěné ceny CPI pro fiskální rok 2010 z -0,8% na -0,5%. Až do pololetí fiskálního roku 2010 ale očekává jen průměrné tempo ekonomické aktivity. Poté by mohla globální poptávka podporovat vývoz, pozitivně ovlivnit domácí poptávku a postupně zrychlovat tempo růstu druhé největší světové ekonomiky.
Hrozbou pro Japonsko je nyní deflace a silný devizový kurz jenu, který snižuje konkurenceschopnost zboží na vývozním trhu. Ekonomika rostla ve čtvrtém čtvrtletí o 1,1% po revidované stagnaci ve 3Q (+0,3%) a 1,3% expanzi ve 2Q 2009. Neschopnost odvrátit deflaci zvedá obavy, že by se růst Japonska mohl dokonce zastavit.
Na mimořádné schůzce 1.prosince rada jednomyslně rozhodla podpořit likviditu při nátlaku kabinetu reagovat na posilující jen a klesající spotřebitelské ceny. Japonská vláda schválila stimul ve výši 7,2 bilionů jenů. Celkový dluh Japonska dosáhl alarmují hladiny a pravděpodobně překoná 110% HDP.