Po velmi špatném minulém týdnu, kdy hlavní akciové indexy na Wall Street spíše odrazovaly investory od vstupu na trhy, se může situace poměrně značně změnit.
Ještě v předchozím týdnu nečinná ECB a vůbec Eurozóny se o víkendu „semkla\" do jakéhosi bojovného šiku a v neděli večer dohodla hodně ambiciózní záchranný plán pomoci evropským ekonomikám za 750 mld. EUR bojujícím s fiskálními problémy a rovněž jistou podporu EUR.
Hrubý nárys skladby záchranného balíku vypadá takto: 60 mld. EUR stabilizační fond (víceméně ihned k dispozici), MMF 250 mld. EUR a 440 mld. EUR půjčky garantované členskými zeměmi Eurozóny. K tomu se ještě přidá ECB svojí aktivitou na sekundárním trhu, kde bude kupovat bondy zemí Eurozóny a rovněž US FED přispěje znovuotevřením swapových linek ve vztahu možnosti přístupu zahraničních institucí k půjčkám. Vypadá to jako by ohlášený stabilizační fond mohl přispět k tolik proklamované fiskální unii
Takový mohutný zásah do dosavadního utlumeného a skomírajícího sentimentu nemohl zůstat bez odezvy, možná v první fázi opět mírně přehnané dle indikací na trzích...
Na komoditních trzích vypadá situace takto: ropa Light Sweet stojí 77,77 USD za barel a zlato je na ceně 1189,90 USD za trojskou unci a na forexu došlo k posílení EUR na cross rates vůči USD na hranici 1,3018.
Mohutnost impulsu do evropských trhů dokládá také ten fakt, že hlavní akciové indexy se pohybují v plusech v rozmezí od 4,5% do cca 8,5%.
Několik globálních těžebních gigantů zrušilo nebo varovalo o zrušení svých investičních plánů v Austrálii v důsledku úmyslu zavedení vládní daně na zisky těchto firem, jedná se o Xstrata (měď), Peabody Energy (uhlí) snížil nabídkovou cenu pro Macarthur Coal a BHP Billiton (BHP) varovala o dopadu daně na projekty.
Dnes mají report HV mj. tyto firmy: AgFeed Ind., Ambac, US Defence System, Cano Petroleumn, China Precision Steel, Dean Foods, Dillard´s, Dole Foods Co., Dynegy, Freddie Mac, Harmony Gold, Imperial Sugar, Inter Parfums, Legg Mason, MBIA, Nortel Ntw., NRG Energy, Pan Amer. Silver, Priceline.com, Renesola, Tyson Foods, Wal-Mart.
Aktuální futures na US hlavní indexy: DJIA +378 bodů, Nasdaq 100 +79,25 bodů a SP 500 +48,30 bodů, tedy skokové otevření, dnes nejsou žádné makroukazatele.