...negativní zprávy ze Španělska. Tamější centrální banka převzala místní spořitelnu, která se dostala do problémů kvůli portfoliu svých hypoték. Podle aktuální zprávy chce španělská centrální banka tuto spořitelnu prodat. Z trhu zaznívají obavy, že v následujících měsících bude státní pomoc potřebovat řada dalších španělských bank. Tamější banky drží ve svém portfoliu značný počet nemovitostí, a že by země s 20% nezaměstnaností mohla takové množství pojmout je nereálné. Obrázek o celé situaci potvrzuje prohlášení MMF, které hovoří o nutnosti strukturálních reforem španělského bankovního sektoru.
Německo včera oznámilo další úsporná opatření a snaží se tak jít příkladem pro problémové země. Například španělský premiér Zapatero před dvěma týdny zveřejnil úsporná opatření o celkovém rozsahu 15 mld. EUR. Do jaké míry to tak velké ekonomice, která patří mezi největší v Evropě, pomůže, bude otázkou. Také italský kabinet by měl mít zítra na programu jednání své úsporné balíčky. Konečně tak můžeme vnímat alespoň nějaké činy evropských politiků místo bezduchých a trh neuklidňujících prohlášení.
Royal Bank od Scotland potvrdil svůj původní odhad pro vývoj EUR/USD. Po uzavírání krátkých pozic na euro banka očekává pokračující oslabování. Na trh se také údajně dostávají velké prodejní pokyny od hedgových fondů. Nadále tak přetrvává negativní sentiment vůči euru a kapitál proudí spíše do bezpečných měn, jako je americký dolar a japonský jen. To si uvědomuje i eurokomisař pro měnové otázky, který prohlásil, že ekonomika EU ještě není z nejhoršího venku a je otázkou zda dokáže odolat finančním turbulencím.
Z fundamentálních zpráv dnes očekáváme z eurozóny průmyslové objednávky za měsíc březen. V odpoledních hodinách z USA dorazí indexy cen domů S@P/Case-Schiller a FHFA. V 16:00 SEČ bude zveřejněna květnová spotřebitelská důvěra Conference Board, kde tržní konsenzus očekává nárůst přibližně o 2%.
Autor: Vladimír Holovka (vladimir.holovka@xtb.cz)