Třetí srpnový týden byl z větší části poznamenán línou prázdninovou náladou, ale přesto se zde našly zajímavé události. Nízké objemy daly vyniknout panující schizofrenii – relativně dobré zprávy z firemní úrovně a proti tomu horší data o americké nezaměstnanosti a realitním trhu.
Co se týče firem, právě končící výsledková sezóna nám dává možnost jí vyhodnotit jako relativně úspěšnou poté, co většina firem pozitivně překvapila investory a v průměru vykázala více než 30% růst zisků v porovnání s minulým, dlužno říci velmi slabým, rokem. To, že se podnikům docela daří, potvrdil v úterý i ukazatel americké průmyslové produkce, která v červenci nečekaně vzrostla o 1%. Podle vyjádření logistické firmy Maersk se v prvním pololetí prudce zvýšila poptávka po přepravních kontejnerech díky růstu objemu světového obchodu. Samozřejmě i zde platí, že se porovnává s nižší základnou minulého roku, ale přece jen se zdá, že vidina tzv. druhého dna ekonomiky může být přehnaná. Navíc se ukazuje, že firmy mají dostatek hotovosti a management se začíná osmělovat k odvážnějším krokům, což bylo dobře vidět na nepřátelské nabídce těžařského obra BHP Billiton na převzetí kanadského výrobce hnojiv Potash Corp. za 39 mld. dolarů. Intel svůj záměr dokončil, když za 7,7 mld. dolarů převzal specialistu na počítačovou bezpečnost McAfee.
Zaměstnavatelé jsou opatrní
V pozadí za slušnými firemními zprávami je ale patrná nejistota z dalšího vývoje. I přes rostoucí zisky jsou zaměstnavatelé opatrní s najímáním dalších lidí a nezaměstnanost nadále zůstává největší brzdou hospodářského zotavení. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden nečekaně stoupl o 12 tisíc na rovných půl miliónu, zatímco trh očekával pokles. To jde ruku v ruce se špatným stavem realitního trhu, protože nejisté pracovní místo nutí lidi pořádně si rozmyslet nákup nemovitosti. Počet nově vydaných stavebních povolení poklesl v červenci meziměsíčně klesl o 3,1% a pokračuje tak nižší zájem po skončení daňového zvýhodnění. Zatímco Spojené státy sešláply brzdu hospodářského růstu, Evropa se v tuto chvíli ukazuje v lepším světle. Po výborném růstu HDP, který vykázalo Německo, zvýšila Bundesbank výhled největší evropské ekonomiky. Ale bez americké podpory Evropě samozřejmě dobrá forma nevydrží.
La Niňa
Velkým tématem uplynulých dnů byly komodity, hlavně ty zemědělské. Povodně ve střední Asii a sucho s požáry v Rusku a jejich vliv na cenu obilí jsou z médií dostatečně známé, ale mimo jejich pozornost jsou i jiné vlivy. Nejdůležitějším je nástup jevu La Niňa, který stejně jako El Niňo má negativní vliv na počasí. Největší dopad se očekává v prosinci, takže dotčené budou zemědělské výnosy převážně na jižní polokouli. Analytici očekávají zvýšení cenové volatility zemědělských komodit a předpokládají jejich růst.
Korporátní naděje
Z korporátních zpráv byly v týdnu důležité výše zmiňované nabídky převzetí. V úterý dala trhům pozitivní impuls pojišťovna Aegon, která přistoupila na podmínky Evropské komise, aby mohla čerpat pomoc. Růstem reagovaly finanční tituly napříč trhem. Konec výsledkové sezóny tradičně ohlašují americké maloobchodní řetězce. Jak Wal-Mart, tak Home Depot vykázaly růst zisku, ale pokles tržeb jako potvrzení opatrnosti spotřebitelů. Zajímavou zprávou je určitě ohlášení přípravy na IPO ze strany General Motors. Automobilka se chystá splatit dluh vládě a začít znovu s čistým stolem. Pokud k události dojde, bude se dozajista jednat o jednu z největších emisí akcií v posledních letech.
Přes některé zajímavé zprávy byly objemy obchodů přibližně o třetinu nižší než je dlouhodobý průměr. Proto opravdovou náladu investorů ukáže až září, kdy se účastníci trhu vrátí z prázdnin.
Autorka působí jako analytik Commerzbank