Rok 2002 úspěšný pro korunové i dolarové investory

13.01.2003 | , Finance.cz
INVESTICE


Během celého roku 2002 jsme slyšeli z agentur i ze zpravodajství našich médií o hospodářském útlumu v USA, Japonsku i Evropě. Vládám se nepodařilo nastartovat silnější růst a jednotlivé firmy kotované např. na amerických burzách....

....zveřejňovaly horší než očekávané průběžné hospodářské výsledky. Vzhledem k tomuto celosvětově nepříznivému vývoji možná mnohé investory překvapí závěrečné výsledky českého kapitálového trhu. Přestože náš kapitálový trh je často kritizován a pražská burza se nemůže počtem obchodovaných emisí ani jinak srovnávat s dalšími burzami ani v Polsku nebo Maďarsku natož v Německu byla to právě pražská burza, která dokázala spolu s výrazně posilující korunou výrazně zhodnotit investici především dolarových investorů.

Rozumný investor začíná od státem podporovaných produktů
Podívejme se ale na investice pěkně od začátku. Základem každého investora musí být státem podporované produkty. Jedno z nejvýhodnějších a nejstálejších spoření je spoření stavební. A to především díky štědrosti státu v podobě státního příspěvku až 4500 korun ročně. Pokud rozpočítáme úroky a státní podporu, vyjde nám průměrné roční zhodnocení přibližně 14%. A to je zhodnocení velmi slušné. V rámci reformy navrhované ministrem financí dozná systém stavebního spoření značných změn a tak v příštích letech takto dobré zhodnocení úspor nelze spoléhat. Pokud se jedná o další státem podporovaný produkt - penzijní připojištění - tak i zde můžeme nalézt celou řadu výhod. Na penzijní připojištění se ale nedá pohlížet jako na typický příklad investice, ale spíše na zajištění kvalitnějšího stáří. K tomu stát také přispívá jednak přímým příspěvkem a také daňovým zvýhodněním. Také velká část výnosů penzijních fondů (investují drtivou většinu prostředků do dluhopisů) je připisována na klientské účty. Celkové roční zhodnocení prostředků se v případě penzijního připojištění počítá těžko, výhody jsou ale nesporné.

Termínované vklady už nejsou v módě
U termínovaných vkladů došlo v průběhu roku ke snížení hodnoty původní investice, resp. výnosy jsou tak nízké, že snad již žádný rozumný investor nedrží na těchto vkladech částku vyšší, než nezbytně nutnou. V průběhu roku docházelo k mohutnému odlivu peněz z termínovaných vkladů ve prospěch převážně podílových fondů. Dokazují to i statistiky a údaje bank.

Fondy
Fondy si v roce 2002 výrazně polepšily. Do fondů "přiteklo" od investorů mnoho desítek, spíše stovek miliard korun. Jen fondy sdružené v UNISu zvýšily majetek o více než 65% (o 105 mld. Kč). Podílníka fondu (majitele podílových listů) ale mnohem více než přísun peněz od nových klientů zajímá zvyšování hodnoty podílového fondu. Zde už si fondy (hlavně akciové) nevedly příliš dobře. Jako dobré lze považovat zhodnocení bezpečných dluhopisových fondů od 4 do 8%. U fondů akciových záleželo, zda fond investuje do akcií tuzemských nebo zahraničních. Akciové fondy (min. 66% majetku investují do akcií) sdružené v UNISu investovaly do akcií zahraničních a tak je jejich zhodnocení většinou záporné. Vyplatilo se však investovat do českých akcií (viz následující odstavec).

Jednotlivé akcie
Zatímco světové akciové trhy mají za sebou rok propadu a ztrát nastartovaný teroristickými útoky 11.9.2001 na USA, české akciové trhy zaznamenaly růst. Hlavní index Burzy cenných papírů Praha PX50 si v roce 2002 polepšil z výchozí hodnoty 394,6 bodů na 453,2, tedy růst  necelých 15%. Pokud k tomu připočteme zhodnocení koruny proti americkému dolaru,  byl úspěch dolarového investora investujícího do českých akcií v roce 2002 vyjádřený v procentech výrazně přes 30. Individuální investice do vybraných českých akciových titulů se rozhodně vyplatily. Za všechny dva příklady. Komerční banka z výchozích 1036 Kč za akcii posílila na více než 2000. Růst téměř 100%. Druhým růstovým a likvidním titulem byly akcie Philip Morris ČR s růstem z 8 283 na 11 131 Kč (růst více než 33%). Jiné akcie naopak ztrácely, ale trh měřený indexem PX50 rostl a to je dobrá zpráva. Příští rok by mělo konečně přijít očekávané oživení především v USA a tak je dobré nyní začít hledat vhodné nové investiční příležitosti a využít dobrých nákupních cen na zahraničních titulech.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.