Úvodem týdne se kupci pokusili vrátit na akciové trhy, ale objemy obchodů nebyly nijak přesvědčivé. V Evropě o sobě daly vědět státní dluhy některých zemí. Pozornost se soustředila na Irsko, kde probíhaly aukce čtyř a osmiletých dluhopisů, nakonec s dobrým výsledkem. Nejvíce očekávanou událostí týdne bylo pochopitelně měnové zasedání americké centrální banky.
Fed potvrdil, že současné ekonomické podmínky udrží mimořádně nízké úrokové sazby (target rate 0,00-0,25%) po delší období. Zároveň centrální banka ve svém prohlášení sdělila, že pokračuje v monitorování ekonomického a finančního vývoje a je připravena poskytnout další uvolnění měnové politiky, jestliže to bude potřeba, aby podpořila ekonomický růst a vrátila inflaci (v průběhu času) na úroveň odpovídající jejím cílům. Pozornější účastníky trhu mohlo zaujmout prohlášení právě ohledně inflace.
Centrální banka shledává aktuální inflaci pod úrovní, kterou považuje za nejvíce odpovídající (v dlouhém období) její snaze podporovat maximální zaměstnanost a cenovou stabilitu. Z dalších postřehů Fedu se dá zřejmě udělat závěr, že tempo ekonomického oživení bude v nejbližší době skromné. Přestože američtí centrální bankéři nepředhodili trhu žádné mimořádné sousto, investoři zařadili zpátečku, burzovní indexy narazily na rezistence.
Nahrávka medvědům
Především akcie bankovního sektoru se staraly o to, že se burzy do konce týdne těžko vzpamatovávaly. Evropský index nákupních manažerů ve službách a průmyslu i nárůst počtu žadatelů o dávky v nezaměstnanosti ve Spojených státech nahrály medvědům a akciové burzy korigovaly několik dní v řadě, zatímco bezpečné dluhopisy posilovaly.
Zprávy o inflaci nebyly pro dolar dobré
Dolar se po komentáři ze zasedání Fedu dostal pod značný tlak. Ačkoliv Fed nijak nenaznačil, že riziko „dvojitého dna“ se zvyšuje, zprávy o inflaci nebyly pro dolar dobré. Kurz eur/usd zdánlivě bez obtíží prolamoval rezistence směrem nahoru a to až nad úroveň 1,34. Je zřejmé, že investoři jsou skeptičtí ohledně dalších opatření Fedu v rámci kvantitativního uvolňování. Ve Spojených státech je slabší dolar pravděpodobně vítán poté, co prezident Obama nedávno zdůraznil, že by rád viděl nárůst americké exportní aktivity. Krátkodobě by proto byla slabší měna nápomocná. Zajímavá je také reakce dolaru na americká ekonomická data. Zatímco pozitivní překvapení utlumí obavy ohledně dalších opatření kvantitativního uvolňování velmi pomalu a proto poskytují pouze limitovanou podporu, negativní čísla nejspíš potvrdí obavy mnoha účastníku trhu a způsobí okamžitý prodejní tlak na dolar.
Díky oslabujícímu dolaru a rolování kontraktů byla cena ropy WTI rozkolísaná v pásmu 75,50-73 dolarů za barel a blíže k horní úrovni obchodní týden končí. Zlato zaregistrovalo nové historické maximum 1296 dolarů za unci taženo zejména oslabením dolaru, ale také poptávkou z Indie a navyšováním zlatých rezerv některých centrálních bank. Vypadá to, že dosažení důležité hranice 1300 dolarů je pouze formalitou a otázkou času. Povzbuzeno zlatem posilovalo také stříbro až nad hodnotu 21 dolarů za unci a cena se tak dostala blízko 30letého maxima.
Autor je analytikem Commerzbank