Makro: MMF a hrozba měnové války

11.10.2010 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Shrnutí klíčových bodů komuniké 22. zasedání Mezinárodního měnového fondu zahrnuje: fungování globální ekonomiky jako celek, reformy finančního...

...sektoru, regulační pravidla a mandát MMF pro mezinárodní měnovou stabilitu.

Mezinárodní měnový fond se v sobotu stal rozhodčím v narůstajícím sporu mezi nejbohatšími a rozvíjejícími se tržními ekonomikami o to, která měna vlastně způsobuje nerovnováhu a zpomalení globálního oživení. Na jedné straně se prohlubuje obchodní schodek, na druhé se vyskytují vysoké obchodní přebytky. Evropa a USA shodně tvrdí, že Čína udržuje uměle podhodnocený devizový kurz juanu. Čínští představitelé naopak argumentují, že G7 neudělala dost opatření, aby reformovala bankovní systém.

Ministři financí a guvernéři centrálních bank se proto domnívají, že by MMF měl jakožto řídící orgán zasáhnout, protože napětí stále více označováno jako “měnová válka“, vyvolává přízrak rostoucího protekcionismu.

“Vzhledem k tomu, že tyto otázky jsou kriticky důležité pro úspěšně fungování světové ekonomiky a stabilitu mezinárodního měnového systému, obracíme sena MMF, aby zapracovala v těchto oblastech, včetně hloubkových studií, které pomohou zvýšit účinnost politiky řízení kapitálových toků,“ uvádí komuniké.

S přetrvávajícími nízkými úrokovými sazbami v rozvinutých ekonomikách se přesouvá stále více kapitálových toků na rozvíjející se trhy. Investoři zde hledají vyšší výnosy. Mnoho rozvojových ekonomik proto muselo zasáhnout v neprospěch svých měn a ostatní tento rok zvažují.

Výkonný ředitel Domninique Strauss-Kahn pro odděleně pro média uvedl, že má v plánu jednání s úředníky pěti největších světových zemí na výročním zasedání. Americký ministr Timothy Geithner vyzval MMF, aby se zaměřil na problematiku rychlejšího zhodnocování čínského juanu.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet uvedl na tiskové konferenci, že je “společný zájem mít silný a stabilní finanční systém, kde směnné kurzy odráží fundamenty.“Japonský ministr financí Yoshihiko Noda prohlásil, že záležitosti ohledně intervence na devizovém trhu nebyly dvojstranně projednávány, byly pouze zmíněny na pátečním jednání G7, ministr nevyloučil další zásah.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE