Kukuřice
Mezi nejzajímavější komodity minulého týdne se bezesporu zařadila kukuřice. Její cena vystřelila vzhůru o více jak 13%. Na počátku týdne podpořily zrninu zprávy z Jižní Ameriky. Ministerstvo zemědělství Brazílie, která je třetím největším producentem kukuřice na světě, varovalo, že úroda by v současném marketingovém roce 2010/11 mohla poklesnout na 51,8 až 52,4 milionu tun. V minulém roce se přitom pohybovala na úrovni 56 milionů tun. Příčinou je nepříznivé počasí. Na konci týdne byl potom zveřejněn nový odhad USDA (Americké ministerstvo zemědělství), který poslal cenu kukuřice k letošním rekordům. Odhad celosvětové produkce byl totiž v marketingovém roce 2010/11 snížen přibližně o 6 milionů na 820 milionů tun. Méně kukuřice dodají oproti původním očekáváním Spojené státy. Příčinou je opět nepříznivé počasí. Predikce spotřeby byla naopak zvýšena o 6 milionů na 835 milionů tun. Na trhu s kukuřicí tudíž budeme svědky deficitu. Díky němu poklesnou konečné zásoby komodity o 3 miliony na 132,4 milionu tun. Cena kukuřice od počátku roku vzrostla na komoditních burzách již o více jak 27 procent.
Bavlna
Živo bylo v uplynulých pěti dnech i na trzích s bavlnou. Cena ukončila korekci a posílila o více jak 9 procent. Bavlna v pátek uzavřela nejvýše od roku 1995. Komoditu podporuje silná poptávka v Číně, která je největším spotřebitelem bavlny na světě. Tamní vysoká poptávka nutí úřady k prodeji státních strategických rezerv. Růstu nezabránily ani zprávy z Indie (druhý největší pěstitel bavlny na světě), která ukončila šestiměsíční zákaz vývozu bavlny. Páteční zpráva USDA (Americké ministerstvo zemědělství) nepřišla s žádným dramatickým překvapením. Odhad celosvětové produkce zůstal nezměněn na úrovni 116,68 milionu žoků. Spotřeba by se měla v sezóně 2010/11 pohybovat na úrovni 120,77 milionu žoků. Odhad konečných zásob byl nepatrně snížen na 44,66 milionu žoků. Trh s bavlnou tudíž bude v deficitu. Pozitivní je pro cenu i oslabení americké měny. Cena komodity vzrostla od počátku roku o vynikajících 41,8 procenta. Bavlna těží ze síly celého zemědělského sektoru, který je letos pro investory jednou z nejlepších investic.
Cukr
V neposlední řadě je třeba zmínit trh s cukrem. Na počátku roku se cena vyšplhala k úrovni 30,5 centu za libru. Potom ovšem přišla prudká korekce, která se v květnu zastavila až na hodnotě kolem 14 centů. V následujících měsících jsme se dočkali obratu o 180 stupňů a cukr vystřelil opět vzhůru. V průběhu minulého týdne se cukr vyšplhal na několikaměsíční maximum a za pět dnů posílil o více jak 12 procent. Komoditu podpořily spekulace z Indie o výpadcích produkce, kdy tamní zemědělci údajně zadržují úrodu, protože zpracovatelé jim odmítají vyplatit požadovanou minimální výkupní cenu. Země je druhým největším producentem cukru na světě. Dále pak zprávy o nižší úrodě cukrové třtiny v Brazílii. Příčinou je nepříznivé počasí. Cenu tlačí vzhůru i očekávání nižší produkce cukrové řepy v EU, kdy se počítá s poklesem o 12% na 14,5 milionu tun. Cukr podporuje i oslabující dolar. Komodita od počátku roku oslabila o 2,34 procenta.