...beze změn. Hlasování proběhlo jednomyslně. Naposledy provedla centrální banka změnu 5. října, kdy překvapivě snížila klíčovou úrokovou sazbu a navrhla program odkupu státních a korporačních dluhopisů v objemu 5 bilionu jenů.
BOJ musela ustoupit tlaku vlády, aby přijala mimořádná opatření a dostala ekonomiku z deflační spirály. Rozhodnutí přichází v době, kdy americká centrální banka připravuje další kolo kvantitativní uvolňování. Největší světová ekonomika zpomaluje a hrozí stagnace.
Až doposud bylo alokováno přibližně 3,5 bilionů jenů do státních dluhopisů a pokladničních poukázek a zhruba 1 bil jenů do korporačních dluhopisů. Dalších 500 mld jenů bude vynaloženo na ETF a J-REIT. Z tohoto důvodu BOJ přesunula další dvoudenní schůzku o 11 dní na 4. -5. listopad.
BOJ současně aktualizovala ekonomický a inflační výhled. Odhaduje letošní růst ekonomiky o 2,1%, což je sestupná revize oproti 2,6% expanzi projektované v červenci. Také prognóza růstu pro rok 2011 byla snížena z 1,9% na 1,8%. Projekci inflace ponechala beze změn. Ekonomika ukončí deflaci ve fiskálním roce 2011. Pro letošní rok očekává pokles cen o 0,4%.
Oživení japonské ekonomiky bude v druhém pololetí velmi slabé, v důsledku faktorů jako je zpomalení růstu v zámoří, stažení stimulačních opatření a posilující jen. Japonský jen se nadále pohybuje kolem 15-letého maxima, přestože BOJ v září intervenovala v jeho neprospěch. S ohledem na tyto okolnosti je stále více pravděpodobné, že bude návrat japonské ekonomiky na cestu udržitelného růstu s cenovou stabilitou opožděný.
Japonská ekonomika v druhém čtvrtletí zpomalila tempo růstu z 1,2% na 0,4%. Největší prioritou úřadu vlády je redukce masívního veřejného dluhu, který se blíží 200% HDP a je nejvyšší v zemích OECD.