Zlato
Během minulého týdne ceny tohoto drahého kovu nejprve stagnovaly, ale v závěru přecijen předvedly relativně zajímavé pohyby. Ve středu zlato oslabovalo. Nemalé množství investorů totiž uzavřelo své dlouhé pozice v tomto kovu kvůli spekulacím, že zatím prorůstové tndence se možná chýlí ke konci. Pro připomenutí lze uvést, že od 1. září tohoto roku se cena zlata dostala již o 7,4 % výše. Ve čtvrtek zlato uzavřelo obchodnování růstem, stejně jako v pátek. Říjen tak tento drahý kov zakončil již třetím měsíčním růstem v řadě. Za pátečním růstem stály informace o tom, že americký FED pravděpodobně začne více nakupovat dluh. Toto opatření by vedlo k oslabení dolaru a následnému přesunu investic mnohých investorů právě do drahých kovů, jako je zlato. Aktuální prosincové futures na zlato v pátek zakončily na burze CME růstem o 1,1% na hodnotu 1357 USD za trojskou unci.
?
Ropa
Ceny ropy se předchozí týden, podobně jako ceny zlata, příliš výrazně nějakým konkrétním směrem nepohybovaly. Ve středu zamířila ropa směrem na jih v reakci na vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Objednávky na toto zboží se v září dostaly o 0,6 % níže. Očekáváním analytiků byl přitom růst o 0,8 %. Fundamentální zprávy pro černé zlato příliš příznivé nejsou. Dle amerického ministerstva energetiky jsou její současné zásoby nejvyšší za posledních 17 měsíců. Důvodem je stále slabá poptávka po pohonných hmotách v USA. Taktéž negativní zprávou je rozhodnutí Číny o zvýšení ceny pohonných hmot o 3%. Toto by mělo negativně ovlivnit tamní poptávku po ropě. Ropa zakončila páteční obchodování na CME na hodnotě 81,43 USD za barel.
?
Cukr
Cukr se stal v rámci minulého týdne poměrně rázně posilující komoditou. V Brazílii došlo totiž ke znatelnému snížení produkce. Produkce v této oblasti byla v polovině října tohoto roku nižší až o 30 % v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Produkce je taktéž nižší v Číně a Rusku. Nižší odhad produkce však zužuje i Australskou úrodu této komodity. Podobně jako v předchozích zmíněných zemích za to může špatné počasí. Konkrétně v Austrálii je díky dešťům v současné době sklizeno jen 70 % plantáží. Obvyklá hodnota v tomto období je přitom 80 % sklizené produkce. Březnový cukr v pátek na ICE Futures U.S. zakončil na ceně 29,12 centů za váhovou libru.
?
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.