...index S&P 500 vzrostl na 0,21% na 1 223,25 bodů a technologický Nasdaq Composite posílil o 0,04% na 2 580,05 bodů.
Akcie se ihned po otevření vydaly směrem dolů. V průběhu dne se však nálada mírně zlepšila a hlavní akciové indexy nakonec dokázaly uzavřít jen v mírných ztrátách. Trhy byly negativně ovlivněny obnovenými obavami o dluhovou situaci v Evropě, a to zejména v Irsku. Zajištění dluhu vzrostlo na rekordní úroveň. To se odrazilo i ve vývoji na měnovém a komoditním trhu. Dolar vůči euru výrazně posiloval. Nových historických maxim dosáhla cena zlata, když se vyšplhala až na 1410 USD za trojskou unci. Investoři ve světle rostoucí nejistoty ohledně dluhové situace v Evropě vyhledávali bezpečnější úkryty pro své peníze a investovali právě do dolaru a zlata. Zlato je v současné době atraktivní i v důsledku obav, že politika kvantitativního uvolňování nezafunguje dostatečně k podpoře ekonomiky a naopak že může vyvolat inflační tlaky.
Po uzavření trhu reportovala své hospodářské výsledky společnost Priceline.com (PCLN). Výsledky byly lepší, než se čekalo a akcie na aftermarketu posilovaly o více než 5%.
Pojišťovatel bondů Ambac Financial Group (ABK) po neúspěchu navýšit dodatečný kapitál požádal o ochranu před věřiteli v rámci kapitoly 11 (Chapter 11) bankrotového zákona a bude pokračovat podle jurisdikce bankrotového soudu. Jednání s věřiteli dále probíhají. K 30.6. byl dluh 1,62 mld. USD. Cena akcie na aftermarketu reagovala propadem o zhruba 60% na úroveň 21 centů.
Podle čínské State Administration of Foreign Exchange bude zesílena kontrola (audit) získávání prostředků ze zahraničí a bude tlačit banky k větší držbě zahraničních měn, čímž se připojí k Brazílii a Thajsku za účelem omezení fluktuace měn, takže vyšší kontrola přítoku \"hot money\". Jedná se o reakci na rozhodnutí FED o tzv. QE2 s návaznými spekulativními investicemi na emerging markets.
V průběhu pondělního obchodování se nejvíce dařilo akciím těžařů zlata a stříbra. Slušné zisky si připsaly např. firmy Pan American Silver (PAAS), Hecla Mining (HL), Barick Gold (ABX), Newmont Mining (NEM) či Minefinders (MFN). Dařilo se i poskytovatelům ropných služeb. Cena ropy vzrostla o 21 centů na 87,06 USD za barel.
Dnes nebudou zveřejněna žádná významná makroekonomická data: NFIB Small Business Optimism za říjen oček. 90 bodů, velkoobchodní zásoby za září oček. +0,7%, IBD/TIPP Economic Optimism za listopad oček. 47 bodů.
Na komoditních trzích stojí ropa Light Sweet 86,65 USD za barel a zlato má cenu 1409,10 USD za trojskou unci. Na forexu se cross rates EUR/USD pohybují na hranici 1,3830.
Asijské trhy vypadají takto: Nikkei -0,39, HangSeng -1,02% a Shanghai Comp. -0,78%.
J.