...
Konec listopadu (pondělí/úterý) byl ve znamení výprodejů, které jakoby s koncem měsíce prozatím skončily. Naopak začátek posledního měsíce roku byl pro akciové trhy pozitivní vzpruhou. Index PX zakončil první poloviční prosincový týden na úrovni 1166 bodů, což činilo +3,5 % t/t. Hlavní událostí týdne pro globální trhy bylo opětovně probuzení tématu evropská dluhová krize a sledovanou zemí se aktuálně stalo Španělsko, které by potenciálně mohlo vnést relativně vysokou míru nejistoty nad stabilitou díky své velikosti. Naopak pozitivním tématem se stala makrodata, kde pozitivní signály přišly z Německa (předstihové indikátory a nezaměstnanost), Číny (index nákupních manažerů průmyslu) a USA (předstihové indikátory). Nadále se čekalo na údaj týdne a to na měsíční nezaměstnanost za listopad. Ta však dopadla hůře než očekávání a to +39 tis. zaměstnaných vs. oček +150 tis..
Z pohledu českého trhu se sledovalo především úterní rebalancování indexů MSCI, kde hlavním sledovaným titulem bylo CME, které bylo z indexů vyřazeno. Právě vyřazení bylo technickým faktorem, který znamenal nejdříve hlubší propad titulu (k 340 Kč) a jeho následné oživení ke konci týdne na (375 Kč). Celkově akcie týden zakončila na 373 Kč (+2,2 % t/t).
Na začátku týdne rovněž doběhla dobrovolná nabídka uhelné společnosti NWR na polskou uhelnou společnost Bogdanka (nabídka 100,75 PLN/akcii Bogdanky). Dle očekávání nebyl splněn limit získání 75% vlastního jmění Bogdanky, který byl nastaven ze strany NWR a tudíž k žádné akvizici nedošlo. Hodnotili jsme pozitivně, že NWR není ochotno přeplácet akvizice. Obzvláště po té, co se objevily spekulace o potenciální akciové výměně 3-4 akcie NWR za 1 akcii Bogdanky (až více jak 35% prémie vůči původní nabídce). Titul zakončil týden na úrovni 217 Kč (+4,8 %)
Za sledovanou událost týdne vybíráme tiskovou konferenci ECB po rozhodování o úrokových sazbách (čtvrtek), které dle očekávání nepřineslo žádnou změnu v základní sazbě (1,00%). Nicméně trhy očekávaly prohlášení na potenciální odvážnější krok vstříc k řešení dluhové situace některých států Eurozóny. Komentáře ECB nepřinesly odvážnější prohlášení kromě oznámení o prodloužení nákupů vládních dluhopisů na podporu stabilizace dluhopisového trhu (prvotní plán bylo ukončení sterilizovaných nákupů ECB v 1Q2011). Celá tisková konference spíše přinesla lehké zklamání, ale konání ECB na dluhopisovém trhu (zmíněná stabilizace) a tedy zvrat propadu španělských vládních dluhopisů přinesl jisté uklidnění.
Nejvíce rostoucím titulem týdne byl KIT Digital (+7,9 % na 259 Kč). Titul byl beze zpráv. Naopak nejvíce klesajícím titulem na pražské burze bylo ECM (-6,0 % na 86,4 Kč). Společnost reaguje nadále negativně na špatné výsledky zveřejněné již dříve a investoři se zamýšlejí nad jeho dalším setrvání v podnikání.
Pro příští týden očekáváme, že tématem může zůstávat dluh Eurozóny, respektive schůzky představitelů EU, kde se dané téma bude pravděpodobně diskutovat. Důvodem může být absence výraznějších makroekonomických ukazatelů. V USA vzpomeneme až páteční index spotřebitelské důvěry Michigan (oček. lehký růst na 72 bodů). V Německu bude sledována průmyslová produkce a průmyslové zakázky (oboje lehký růst). V ČR budeme mít plno dat a tak namátkou vybíráme; průmyslová výroba = úterý, nezaměstnanost = středa a spotřebitelský inflace = čtvrtek.
Celkově odhadujeme v průběhu nadcházejícího týdne volatilní obchodování, které může být díky očekávané absenci významnějších zpráv spíše přetlačováno na prodejní straně. Jedním z hlavních důvodů potenciální pokračující střízlivé reakce jsou dnešní horší data z americké nezaměstnanosti.