Rok 2010 byl na finančních trzích rokem plným nejistoty a vysoké volatility. Faktorů, které ovlivňovaly dění na trhu bylo samozřejmě mnoho. V zájmu výrazného zjednodušení však můžeme říci, že hlavními prvky, na které trhy reagovaly, byly evropská dluhová krize a očekávání druhého kola kvantitativního uvolňování v USA.
Na začátku roku 2010 se začaly naplno objevovat obavy z výše deficitů vládního rozpočtu a stavu veřejných financí v mnoha zemích EU. Tyto obavy se výrazně rozvířily potom co se ukázalo, že Řecko dlouhodobě a systematicky falšovalo statistické výsledky popisující ekonomický stav země. Ze začátku se tedy tyto obavy zaměřovaly pouze na Řecko. Během poměrně krátké doby se však obavy začaly rozšiřovat i na další země, zvláště Portugalsko, Irsko, Španělsko a částečně i Itálii a Belgii.
Výnosy dluhopisů postižených zemí začaly růst, což je známka, že investoři žádají extra výnos kvůli vyšší míře rizika, které jejich investice podstupuje. Také cena pojištění těchto dluhopisů dosahovala rekordních úrovní. Vyšší výnosy dluhopisů mají za následek to, že půjčování finančních prostředků je pro vlády postižených zemí dražší, což dále zhoršuje situaci a snižuje šanci efektivního vyřešení.
Společná měna euro kvůli krizi výrazně oslabila a vůči mnoha měnám dosáhla rekordně nízkých úrovní. Vysoká míra nejistoty a averze k riziku také vedla v průběhu dubna k pádu na většině světových akciových indexů a zároveň k vyššímu USD, které v průběhu krize těžilo ze svého statutu bezpečného přístavu. Ze statutu bezpečného přístavu také těžilo zlato a stříbro.
Graf zobrazuje vývoj eura proti US dolaru (zobrazeno černě) v průběhu roku 2010. Modře je vyznačen vývoj USD Indexu. Na první pohled je patrné, že měnový pár EUR/USD vykazuje velmi vysokou korelaci s USD indexem. Je to proto, že USD index obsahuje 57.6% hodnoty eura a oslabující euro tedy vede k posilujícímu USD indexu.
Kompletní článek a jeho pokračování najdete zde na serveru FXstreet.cz