Předpovídat vývoj měnových kurzů je velmi náročné i v krátkém časovém horizontu. Dlouhodobější predikce jsou bohužel většinou nepřesné a odchylka v řádu několika stovek bodů je pro dlouhodobou předpověď běžná. V dlouhodobém horizontu se tedy naplno projeví rozdíl mezi tradingem a investováním - investování bez finanční páky totiž výrazně usnadní schopnost “ustát” několika set bodový drawdown.
Rok 2010 byl z velké části ovlivněn evropskou dluhovou krizí a druhým kolem kvantitativního uvolňování v USA. Tyto dva vlivy pravděpodobně zůstanou na radarech traderů i v roce 2011. Přibude k nim možnost zpomalení růstu v Číně, což by se promítlo do síly komoditních měn.
I přes všechny současné problémy se rozpad eurozóny (zatím!) jeví jako málo pravděpodobný. Politická vůle udržet eurozónu pohromadě je stále dostatečně vysoká na to, aby udržela tento neuvěřitelně náročný a drahý projekt naživu. Evropská Centrální Banka disponuje opatřeními (nákupy dluhopisů periferních států EU, zvětšení Evropského Fondu Finanční Stability, zvýšení finanční pomoci za asistence MMF, potvrzení dostupnosti finančních prostředků v nouzové situaci apod.), které může použít nejen pro stabilizaci evropského dluhopisového trhu. Stabilizace dluhopisů by následně vedla ke stabilizaci pádu eura a možnému korektivnímu posilování. Korektivnímu proto, že výše zadlužení a snižování ratingu zemí eurozóny spolu s varováním o dalším možném snížení zůstane na paměti traderů a zamezí tak přílišnému posilování. Celkový výhled je slabě negativní. Pásmo pro 2011: 1.3750 - 1.2500
Výrazně expanzivní politika USA v letech 2009 a 2010 pomohla stabilizaci a následnému oživení růstu HDP. Bohužel, každá mince má dvě strany: tato expanzivní politika zhoršuje zadlužení a v nadcházejících letech způsobí řadu problémů.
Z hlediska USD budou primární určovatelé vývoje v průběhu roku 2011 možnost zvýšení úrokových sazeb a výše ekonomického růstu. Z důvodu úsporných opatření a zvýšených daní v mnoha zemích EU lze očekávat, že Spojené Státy budou mít z hlediska růstu ekonomiky před EU náskok.
Kvantitativní uvolňování (QE) v USA částečně přispělo k růstu HDP a dalších fundamentálních indikátorů. Pokračující zlepšování ekonomického vývoje by vedlo k možnosti, že FED nepoužije veškeré peníze určené pro QE. Na diskuzi o takové možnosti by USD reagoval posilováním.
Dokud bude nezaměstnanost blízko současných 9,8% a inflace zůstane na velmi nízké úrovni, tak FED použije veškeré připravené prostředky a šance, že se zvýší úrokové sazby zůstane mizivá. Výrazný růst USD by v takové situaci nebyl pravděpodobný. Pokud by však došlo ke zlepšení na trhu práce a zvýšení inflace, FED by mohl začít signalizovat zvýšení sazeb, což by znamenalo fundamentální otočení trendu a možnost výrazného posílení USD. Tato varianta však není v první polovině roku pravděpodobná. Celkový výhled je pozitivní. Pásmo pro 2011 na USD Indexu: 76.00 – 88.00.
Na vývoj měnového trhu a zvlášť na jeho volatilitu bude jistě mít vliv i vývoj v Číně. Čínská inflace je v současné době na dvouletém maximu a čínská centrální banka PBOC navýšila sazby od poloviny října již dvakrát. Další utahování monetární politiky je pravděpodobné a může mít dalekosáhlé dopady. Na vyšší sazby většinou akciové trhy reagují výprodejem. Pád hlavních akciových indexů “Hang Seng” v Hong Kongu nebo “SSE” v Shanghai by jistě vedl k pádům dalších světových indexů. Při prudkém pádu akciových trhů těží USD ze statutu bezpečného přístavu a japonské investice se vrací zpět do Japonska - JPY tedy posiluje, většinou ještě více než USD, takže i USDJPY padá. Měny zemí s vyššími sazbami jako je například AUD nebo NZD, které se tradičně používají pro spekulativní carry trade v průběhu pádu akciových trhů výrazně oslabují.
Na riziko “bubliny” na čínském realitním trhu a výši špatných úvěrů čínských bank upozorňuje řada analytiků již poměrně dlouhou dobu. Riziko pádu cen realit se zvyšuje každým měsícem a zvýšení sazeb by mohlo být oním spouštěcím mechanizmem, který způsobí splasknutí této bubliny. Z hlediska rizika “šoku”, který by způsobil přechodnou vysokou averzi k riziku je vývoj v Číně opravdu velmi důležitý.
Čínská ekonomika roste přibližně 10% ročně a importuje obrovské množství komodit. Pokud by došlo ke zpomalení, import těchto komodit by se snížil. To by výrazně uškodilo zemím, které do Číny exportují, zvlášť Austrálii a tedy AUD.
Když už jsem se zmínil o Austrálii, nemůžu si odpustit několik poznámek: ceny domů neustále rostou a patří mezi nejvyšší na světě. Austrálie v průběhu roku 2010 zvýšila sazby čtyřikrát a to celkově o celý procentní bod. Jako důsledek se zvyšilo množství nesplácených hypoték. Pokud vezmeme v potaz výše jmenovaná rizika a také to, že na bázi PPP je australský dolar přeceněný přibližně o 30%, nevidím pro AUD místo pro výrazné posilování.
Kompletní článek a jeho pokračování najdete zde na serveru FXstreet.cz